Alanya Kalesine teleferik projesi keyfi değil zaruri

Alanya Kalesine teleferik projesi keyfi değil zaruri :Alanya Kalesi’ne yapılacak olan Teleferik Projesi’nin zor kısımlarını atlatmış olduklarını belirten Başkan Sipahioğlu, proje ile öncelik olarak kaledeki trafik sorununun çözüm bulacağına dikkat çekti. Seyahat acentelerinin hazırlamış olduğu paket turlarının yetersiz kaldığına değinen Sipahioğlu, daha çok kültür turlarına ağırlık verilmesi gerektiği ve bununla ilgili de çalışma yapacaklarını kaydetti.

Alanya Kalesi’ne yapılacak olan Teleferik Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, projenin zor kısımlarını atlamış olduklarını belirtti. Projelerin onaylandığına dikkat çeken Sipahioğlu, uygulama projelerinin ihaleyi alan firmanın hazırlıklarını tamamlaması ardından Anıtlar Kurulu ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’na göndermesi ile 3-4 ay içinde biteceğini kaydetti. Projenin keyfi değilde bir zaruriyetten ortaya çıktığını söyleyen Sipahioğlu, bu projenin bu nedenle Alanya turizminin olmazsa olmazlarından biri olmadığını açıkladı. Projenin yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekecek argumanlardan bir olduğunu kaydeden Sipahioğlu’nun açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bir tane küçük bir eser yaparsınız, bir park yaparsınız veya ona ulaşacak bir yol yaparsınız. Yani bu da bütün turizmin ilgisini çekecek, yerli ve yabancı tursitlerin ilgisini çekecek argümanlardan birisidir. Şimdi bu keyfi bir proje değil, zaruriyetten ortaya çıktı. İşte iki otobüs kaleye çıktığında tüm trafik alt üst oluyor. Bunun yanı sıra büyük otobüslerin doğaya ve çevreye yaratmış olduğu kirlilikler var. Özellikle trafik anlamında, yoğun bir sıkıntı var. Bunları nasıl giderebiliriz şeklinde alternatifler aradık. Önce meyilli tren dedik ancak alttaki zeminden dolayı olmadı. Teleferiği nasıl yaparız diye düşündük, tarihi dokunun içine tepeden indirmekte doğru değildi. Bizde kent görünümünü en az etkileyecek şekilde teleferik projesini uzun ve uğraşlar sonucunda yaptık. Bu bir ulaşım projesi. İster Ehmedek’te inecek yolcular, isterlerse de Pazar Kapısı dediğimiz Tünel diye adlandırılan yerde inebilecek. Oraya küçük araçları ile gelip oradan, teleferik şehre ya da yukarı yürüyerek çıkabilecekler. Yani oradaki ulaşım ağının bir parçası olacak. Teleferik buraya şu kadar para kazandıracak mantığı değil, Alanya Kalesi’nin bir bütün olarak pazarlanmasını sağlayacak bir düzenlemenin parçasıdır.
“TUR PAKETLERİNDE DÜZENLEME YAPILACAK”

Seyahat acentalarının satmış olduğu tur paketleri ile ilgili de bir düzenleme yapmak istediklerini kaydeden Başkan Sipahioğlu, Alanya Kalesi Bölgesi’nde daha çok kültür ağırlıklı turlar düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Turların daha çok yüzeysel olduğunu bununla ilgili de bu hafta içinde TÜRSAB yetkilileri ile masa başı bir çalışma yapacaklarına dikkat çeken Sipahioğlu, “Var olan tur paketleri ile Alanya Kalesi’nin gidilecek görülecek yerleri tamamen es geçiliyor. Tophane, kalenin ara mahalleleri, hisar içi, hisar içinin iç kalesi o çevre de yaşam alanları hepsi artık tek bir proje olabilecek. Şimdi önümüzdeki hafta TÜRSAB’ın yetkilileri gelecek ve onlarla bir masa başı çalışma yapılacak. Yani buradan bir bilet alan kişi, aynı biletle, mağarayı, müzeyi gezebilsin, teleferikten istifade edebilsin, kalenin içinde golf araçları ile yaşlılar daha rahat bir şekilde gezebilsin, bedesten turu yapabilsin. Kızılkule-Tophane eksenini gezebilsin, bedestenin şuanda kullanamadığımız fonksiyonunu yükseltmeye de yarayacak bir çalışma olacak” diye konuştu.

“KÜLTÜR TURLARINA ÖNEM VERMELİYİZ”

Var olan turların yaklaşık olarak 1-2 saatte tamamlandığını ancak hazırlanacak olan paket turları ile 5-6 saatin Alanya Kalesi Bölgesi’nde geçebileceğine dikkat çeken Sipahioğlu’nun açıklamaları şöyle sürdü: “Turistlerimiz rahatlıkla hem dinlenerek hem görerek hem de gezebileceği bir mekan haline gelecek. Tam anlamıyla kültür turu olacak. Alanya Kalesi en yukarısından en alt kısımlarına kadar tamamen gezilebilecek. Biz bu programı, öğle yemeğini yedikten sonra yapılır. Alanya Kalesi’nde kültür turu olacak şekilde. Akşam yemeği de yine aynı şekilde buralarda olur. Akşam yemeğinden sonra da, Açık Hava Tiyatrosu’nda hazırlanan bir gösteri ile sona erebilir. Bunlarla ilgili bir kombine yaparak satış yaparsak, sokaktaki vatandaş bundan faydalanabilir. Akşam geçireceği boş saatlerde de esnaf bundan faydalanır. Alanya’yı 1-2 saat içinde değilde daha geniş bir zamanda tanyabilir, gezebilir. Bu konu ile ilgili çalışma yaparak ve bir uzlaşıya da vararark o bölgeyi Alanya’nın ticareti, kentiyle ve kültürel faaliyetleri ile daha zengin bir tur haline getirmeliyiz. Bunu mutlaka yapmamız lazım.”

“BİLGİ SAHİBİ DEĞİLİM”

14 Aralık 2013 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Alanya’ya gelecek olması yönündeki haberler ile ilgili de konuşan Sipahioğlu, “Bunun hakkında şuanda bir bilgi sahibi değilim. Başbakanın programı hem ülke içi hem de ülke dışında yoğun oluyor. Hangi tarihte geleceği henüz kesin değil kesinleşince, programın çerçevesine göre hepimiz bilgi sahibi oluruz. Gerekli konukseverliği yaparız. İl müjedesi haberini de sizlerden duyuyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“HERKES ALTAV ÜYESİ GİBİ DAVRANMALI”

ALTİD’in kurulunun yapılması ardından yeni isimlerin derneğe katılması ile turizmde ikinci kuşağın başlıyor olmasını da değerlendiren Sipahioğlu, “Kongreler olur, birileri gelir, birileri gider. Önemli olan genç ya da yaşlı değil bu işin benimsenmesi bu işin bir kurumsal kimlik çatısı altında bir proje dahilinde çalışabilmek. Bu işler 3-5 kişinin üzerinde kalmamalı. Genciyle, tecrübelisiyle hep beraber Alanya’nın turizmine katkı sağlamaya çalışmalıyız. Bu sadece derneklerin yapacağı işler değil. Bence ALTAV dediğimiz zaman, sokaktaki simitçi de ALTAV’ın üyesi, esnaflarımızda, sokaktaki araç sürücümüzde, kent de yaşayan herkes bana göre ALTAV’ın görevi” diye konuştu.

Alanya Kalesine teleferik Keyfi degil zaruri

 

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

23 / 1,546