Yenimahallede Teleferik İçin Ağaçların Taşınması Ve Sökülmesi

Yenimahallede Teleferik İçin Ağaçların Taşınması Ve Sökülmesi :Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Yenimahalle- Şentepe arasında yapılacak teleferik istasyonu için Yunus Emre Kavşağı’ndaki ağaçların bir kısmının taşınması ve bir kısmının sökülmesiyle ilgili olarak, “37 ağaçtan genç olan 20 tanesi nakledilmiş, 17 tanesi ise taşıma olanağı bulunmadığı için sökülmüştür” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin “çevre dostu” projeleri arasında yer alan teleferik yapımı için çalışmalara başlandığını kaydeden Başkan Gökçek, “Bu kapsamda 4 istasyondan bir tanesinin inşa edileceği Akın Caddesi ve Ragıp Tüzün Caddesi kesişimindeki Yunus Emre Kavşağı’nda bulunan 37 ağaçtan genç olan 20 tanesi nakledilmiş, 17 tanesi ise taşıma olanağı bulunmadığı için sökülmüştür” bilgisini verdi. Türkiye’de en çok ağaç dikilen kentin Ankara olduğuna dikkat çeken Başkan Gökçek, şöyle konuştu:

“Ben Belediye Başkanı olduğumda Ankara’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 2 metrekare idi. Aradan 19 yıl geçti. Şu anda yeşil alan miktarı kişi başına 19 metrekareye çıktı. Bu arada nüfusun 19 yıl içinde iki kat büyüdüğünü de düşünecek olursak yeşil alanın aslında 38 metrekareye çıktığını açıkça söyleyebiliriz. Bu da demektir ki Ankara Büyükşehir Belediyesi, son 19 yılda her sene daha önceki 71 yıllık Cumhuriyet tarihinde dikilen ağaç kadar ağaç dikmiştir. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı en yüksek kent olan Ankara’da, Büyükşehir Belediyesi’ne kimse yeşillendirme çalışmalarına ilişkin ders veremez.

“AOÇ’YE 150 BİN AĞAÇ DİKİLİYOR”

Atatürk Orman Çiftliği’nde yürütülen proje kapsamında rekor düzeyde yeşillendirme yapacaklarını vurgulayan Başkan Gökçek, “Kaldı ki sadece Atatürk Orman Çiftliği’ne 6 ay içinde dikilen ve dikilecek olan ağaç sayısı 150 bin, bitki sayısı ise 500 bin adet olacaktır” dedi.

Zorunlu olan hallerde her zaman öncelikle ağaçların nakledilmesi için çaba sarf ettiklerini kaydeden Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Kimsenin şov yapmasına gerek yok. Her işi bahane edip eylem yapmayı adet haline getiren bazı kişilere sormak isteriz, ‘Acaba hayatınız boyunca bir tane ağaç diktiniz mi?’ Bu kişiler, bizim yeşile verdiğimiz önem ve çalışmalarımız nedeniyle teşekkür edecekleri yerde şov yapmayı bıraksınlar. Başkent’teki çalışmaları engellemesinler.

Yenimahallede-Teleferik-icin-Agaclarin-Tasinmasi-Ve-Sokulmesi

Kaynak : www.ankara.bel.tr

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

14 / 1,549