Davrazda kar yağışının azlığından kış turizmine büyük darbe

Davrazda kar yağışının azlığından kış turizmine büyük darbe :Her yıl ocak ayında sezonun açıldığı Davraz’da, kar yağışının azlığı nedeniyle sadece 2 bin 344 metre rakımlı zirvede kayılabiliyor.

Isparta’daki Davraz Kayak Merkezi’nde sömestir tatili öncesi kuraklık sıkıntısı yaşanıyor. Her yıl ocak ayında sezonun açıldığı Davraz’da, kar yağışının azlığı nedeniyle sadece 2 bin 344 metre rakımlı zirvede kayılabiliyor.

Türkiye’nin ünlü kayak noktalarından Davraz Kayak Merkezi’nde, yeterince kar yağmaması nedeniyle sezon açılışı yapılmadı. Her yıl 15 Ocakta sezonunun açıldığı Davraz’da kuraklık nedeniyle işletmeciler ve tatilciler çok şaşırdı.

Ünlü kayak merkezindeki üç kayak etabından sadece 40 santimetre kar olduğu 2 bin 344 metre rakımlı zirve noktadaki etapta kayılabiliyor. Bu noktada ise sadece süper profesyonel kayakçılar kayabiliyor. Diğer iki etaptaki kar kalınlığı ise 5 ile 10 santimetre arasında değiştiği için kayılamıyor.

Isparta Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, sadece Davraz Kayak Merkezi’nde değil Türkiye’nin diğer kayak merkezlerinde de benzer tablonun yaşandığını söyledi. Davraz’da şu anda sadece 2 bin 45 ile 2 bin 345 rakımları arasında profesyonel kayakçıların kayabildiğine dikkati çeken Kılıç “Birinci ve ikinci telesiyej noktasında karın azlığı nedeniyle maalesef kayak yapılamıyor,” dedi.

Kayak merkezindeki üç otel de kuraklık nedeniyle boş kaldı. 283 yataklı dört yıldızlı Sirene Davraz Otel, 55 yataklı İsperia Dağevi ve 84 yataklı Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Oteli’nde henüz sömestir tatili için rezervasyon olmadı.

Davrazda kar yagisinin azligindan kis turizmine buyuk darbe

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

12 / 4,163