Erciyes’te 3 bin ton yapay kar üretildi

Erciyes’te 3 bin ton yapay kar üretildi :Yapılan yatırımlarla dünyanın önemli kış turizm merkezlerinden birisi olan Erciyes, karlama üniteleri sayesinde kayak sezonunun açtı.

Erciyes’in Türkiye’deki başka kayak merkezlerinden bundan evvel kayak sezonunu açmasında yapay kar etkili oldu. Kayak merkezinin Tekir bölgesindeki 4 kilometrelik kayak pistinde kar yağışının yanında 1.215 metreküp demek oluyor ki 1.160 ton su kullanılarak 3 bin 500 metreküp yapay kar üretildi. 3 bin 360 ton kar ve tabii kar yağışından akabinde makinelerle ezilen kar kalınlığı 35 santimetreyi aştı.

Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Murat Cahid Cıngı, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi çerçevesinde alınan 144 kar makinesinin dağın 1 milyon 700 bin metrekaresinde (kayak pistlerinde) yapay kar yapacak biçimde yerleştirdiklerini hatırlattı. Cıngı, tabii olarak Erciyes Dağı’nda etkili olan kar yağışı ile beraber kar makinelerini de çalıştırdıklarını hatırlatarak “Hava sıcaklığı sıfırın altında 4 dereceye düştüğü andan bu yana makinelerle yapay kar üretmeye başladık. Tekir bölgesindeki kayak pistinde çalışan makinelerimiz 4 kilometre uzunluğundaki pistte kayak yapılmasına imkan sağladı. diğer yandan yağan kar, bir yandan da yapay kar üretimiyle kayak pistinde kar ezme araçlarımız çalıştı. Kar ezme akabinda kar kalınlığı 35 santimetreyi aştı. Şuan için kayak merkezimizde kayak yapılabiliyor. Türkiye’de ilk kayak sezonu Erciyes’te açıldı.” diye belirtti . Murat Cahit Cıngı, kayak sezonunun açılmasıyla beraber Kayseri, Adana, Başkent Ankara , ve başka çevre vilayetlerden kayakseverlerin Erciyes’e geldiklerini ve kayak yaptıklarını belirtti .

Genel Müdür Cıngı, kayak sezonunu erken açmalarını mümkün kılan yapay kar üretim makinelerinin sabah saatlerine doğru çalıştığını aktararak “Şu anne kadar 1.215 metreküp su kullanıldı. Yaklaşık 1.166 ton su. Yapay kar makineleri ile beraber 3 bin 500 metreküp yapay kar üretimi yapıldı. Bu kayak sezonunun erken açılmasında önemli bir etken olmuştur. Bu sistem sayesinde Erciyes’te kayak sezonu neredeyse 4 ay olacak.” diye açıkladı . Cıngı, kar yağışı ve yapay karlama sisteminden akabinde Avrupa’daki birden fazla acentenin kayak merkezini yakın takibe almakta olduğunu ve buradaki gelişmelerden anında veri (bilgi) aldıklarını ifade etti. Önümüzdeki günlerde yabancı turist kafilelerinin gelmesini beklediklerini dile getirdi.

erciyes-amp-apos-te-3-bin-ton-yapay-kar-uretildi

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

12 / 1,531