Güvenli, Erzuruma kapalı kayak pisti istedi

Güvenli, Erzuruma kapalı kayak pisti istedi :Erzurum Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (ESTP) Başkanı Mustafa Güvenli, Dubai’deki kapalı kayak merkezinin daha gelişmişinin Erzurum’da kurulabileceğini söyledi. Güvenli “Dubai’de 50 dereceyi bulan çöl sıcağında kayak yapılabiliyorken, Erzurum’da yılın her döneminde kayak yapmak neden mümkün olmasın?” dedi.

ESTP Başkanı Güvenli, Kayak Federasyonu’na ‘kapalı kayak merkezi’ teklifinde bulundu. Dubai’deki kapalı kayak merkezinin, Erzurum için eşsiz bir model olduğunu vurgulayan Güvenli, “Dubai’de 50 derece sıcaklıkta üstelik şehrin tam da ortasında 365 gün 24 saat tam kapasite işleyen bir kayak merkezi var. 400 metre uzunluğunda bir tüple bu iş halledilmiş. Çöl sıcaklarında devasa soğutma sistemleriyle çalışan bu kayak merkezi, yılın her gününde dünyanın dört bir yanından kayaksever turistlerin akınına uğruyor.” bilgisini aktardı.

Erzurum’un Palandöken’in eteklerinde kurulmuş bir şehir olduğunu dile getiren Güvenli, Palandöken’le şehir merkezi arasındaki mesafeye dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti: “Eğer bu potansiyeli gerçekten harekete geçirmek istiyorsak, önerimiz Palandöken’de uzmanlarca tespit edilebilecek en uygun bir noktaya kapalı kayak merkezi kurulması yönündedir. Üstelik bizim bir tüp yapıp, onu havaya dikmek gibi bir zorunluluk içerisine girmemize de gerek yok. Palandöken’de zaten doğal bir eğim var, bize düşen en uygun noktanın üzerini kapatmak ve orada modern bir tesis inşa etmektir.”

Son yıllarda Erzurum’da kar sıkıntısı çekildiğine de vurgu yapan ESTP Başkanı, “Karın olmadığı dönemlere ilaveten kar yağsa bile fırtına ve rüzgârdan dolayı Erzurum’a gelip kayak yapamadan geri dönen turistlerin olduğu da biliniyor. Şimdi böyle bir durumda uzunluğu 800 metreden az olmamak kaydıyla yapılabilecek modern bir kayak merkezi, Erzurum’da 365 gün 24 saat kayak yapmak demektir. Kar yağsa da yağmasa da, fırtına ve rüzgâr çıksa da çıkmasa da, istenilen her an kayak imkânı demektir.” ifadesine yer verdi.

Dubai’deki kayak merkezinin, sadece kayak yapılan bir mekan olmadığını, aynı zamanda içerisinde çok çeşitli sosyal donatılar da bulunduğunu belirten Güvenli, “Oradaki tesis içerisinde turizme katkı sağlaması bakımından penguen ve fok gibi buzul hayvanları da var. Erzurum’da yapılması mümkün böyle bir tesisi çok daha çeşitli alternatiflerle donatabiliriz.” dedi.

Erzurum’a bu yönde kurulacak modern bir tesisin maliyetinin, UNİVERSİADE için kurulan tesislerin yatırım maliyetinden çok daha düşük ama katma değerinin çok büyük olacağını öne süren Güvenli, Palandöken’deki otellerin de işin içine çekilmesi halinde kış turizminin Erzurum’a sağlayacağı katkının 2011’in kendi yılında sağladığı katkının bile kat kat üzerinde olacağını kaydetti.

guvenli_erzuruma_kapali_kayak_pisti_istedi

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

25 / 1,669