İzmir Balçova Teleferik Tesisleri için 3 yıl boşuna kira verilmiş

İzmir Balçova Teleferik Tesisleri için 3 yıl boşuna kira verilmiş :Taşınamadığı hizmet binasına kira ödeyen Büyükşehir Belediyesi’nin, şimdi de Teleferik Tesisleri’ndeki mesire alanına 3 yılda toplam 372 bin lira boşuna kira verdiği ortaya çıktı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bir türlü tamamlayamadığı Balçova Teleferik Tesisleri’nde yaşanan sıkıntılar bir türlü bitmek bilmiyor. İzmir Halkapınar’da kiraladığı Akdemir Plaza’yı kullanmamasına rağmen 5 ayda boş yere 875 bin lira kira ödeyen Büyükşehir Belediyesi, teleferiğin çıkacağı mesire alanı için de yine boş yere para ödüyor. Belediye tarafından mesire alanın sahibi Orman Bölge Müdürlüğü’ne tesis kullanılmadığı halde 3 yıl boyunca toplam 372 bin TL kira ödendiği bildirildi. 2011-2020 yılları arasını kapsayan kira sözleşmesi gereği kira bedeli işlemeye devam ederken, tesisler hizmete açılamadığı için belediye mesire alanından herhangi bir gelir de elde edemiyor. Belediyenin bu zararını Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında gündeme getiren AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, “Ortada bir kamu zararı var. Bu para belediyenin değil, İzmirlilerin cebinden çıkıyor. Tesislerin bir an önce tamamlanarak hizmet açılmasını ve İzmirlilerin kullanımına sunulmasını istiyoruz. Bu para her ne kadar Grand Plaza A.Ş.’den çıksa da, sonuçta belediye şirketi de zarar ediyor ve bu tutarın karşılanması için sermaye arttırımına gidilerek, belediyenin kasasından buraya para aktarılıyor” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında teleferik sorunu gündeme getirildi. AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, Balçova Teleferik Tesisleri’nin Grand Plaza’ya devredilmesi hakkında “Yıllardır atıl bir durumda olan tesislere 2011 yılından beri kira ödemesi yapılıyor. Yılda 124 bin lira boşa gidiyor. Teleferik bir an önce açılsın” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Orman İşletme Müdürlüğü arasında 2011 ile 2020 yıllarını kapsayan bir kiralama sözleşmesi yapıldığını hatırlatan Bilal Doğan, “Ancak 2011 yılından 2 yıl sonra 31.07.2013 tarihi ile 2014 tarihleri arasında meclisimizden yine bir kiralama yetkisi isteniyor. Meclisten de yetki çıkıyor. Burada yıllık kira bedeli 124 bin lira. 2011 yılından beri her yıl 124’er bin lira kira ödemesi yapılıyor. Buraya yapılan kira ödemeleri boşa gidiyor” dedi.

ELLER AYA BİZ YAYA
2007 yılından 2011 yılına kadar gerek bürokratik işlemler gerekse de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Balçova Teleferik Tesisleri hakkında randıman sağlayamadığını vurgulayan Doğan “Bugüne kadar geldiğimiz süre içerisinde Teleferik Sosyal Tesisleri hakkında çok yavaş gelişmeler yaşanıyor. Oysa Türkiye’nin başka kentlerinde başka teleferiklerin yapıldığını ve daha hızlı bir süreçte bitirildiğini görüyoruz. Artık biz de Balçova Teleferik Sosyal Tesisleri’nin yapımını bir an evvel bitirerek halkımızın hizmetine açalım” diye konuştu.

Balcova Teleferik Tesisleri icin 3 yil bosuna kira verilmis

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

12 / 1,547