Kış sporları merkezi olabiliriz

Kış sporları merkezi olabiliriz :Türkiye Kayak Federasyonu (TKF) Başkanı Erol Yarar, Türkiye’nin önemli bir kış sporu merkezi haline gelebileceğini söyledi.

Türkiye Kayak Federasyonu (TKF) Başkanı Erol Yarar, Türkiye’nin 12 yıla yayılarak gerçekleştirilecek 48 milyar avroluk yatırımla kış sporları merkezi haline gelebileceğini ve coğrafi nedenlerle dünyada Kış Olimpiyatları düzenleyebilen çok az sayıda ülke arasına katılabileceğini belirtti.

TKF’den yapılan açıklamaya göre Yarar, “Bir Ekonomik Kalkınma Modeli; Kayak Sporu” başlıklı proje ve federasyonun gelecek döneme ilişkin belirlediği hedefleri, düzenlenen bir basın toplantıyla paylaştı.

Yarar, söz konusu projenin temelde iki dayanağı olduğunu; bir yandan sporcu yetiştirilmesi için kulüplerle iş birliği içinde gerekli desteği sağlarken, bir yandan da yatırıma odaklanılması gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin 12 yıla yayılarak gerçekleştirilecek 48 milyar avroluk yatırımla kış sporları merkezi haline gelebileceğine ve coğrafi nedenlerle dünyada Kış Olimpiyatları düzenleyebilen çok az sayıda ülke arasına katılabileceğine dikkati çeken Yarar, “48 milyar avro, 12 yıl için çok makul bir yatırım miktarı… İstanbul’da yapılan yeni havaalanı gibi sadece iki havaalanı yatırımına eşit bir yatırımdan söz ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yarar, dünyada ve Türkiye’de kayak sporunu sporcu sayısı, yarış sayısı, kayağa elverişli pist ve lift sayısı ile ekonomik getiri açısından karşılaştırdı. Kayak başta olmak üzere kış sporlarının ekonomiye katkısına da değinen Yarar, şunları da kaydetti:

“Kayak kış turizminin gelişmesine öncülük etmesi nedeniyle bölgesel kalkınma sağlayan tek spor ve kayak sektörüne yapılan yatırımlar 7 yılda geri dönüyor. Örneğin; Avusturya’nın en önemli gelir kaynağı kış turizmi ve kayak… Avusturya’nın nüfusu sadece 8,4 milyon, gayri safi milli hasılası (GSMH) 309,9 milyar avro ve kayak sporunun Avusturya ekonomisine toplam getirisi 44,1 milyar avro.

Türkiye’de 3 binden fazla dağ var ancak sadece 10 tanesinde kış sporları yapılabiliyor. Türkiye’deki dağlar kayak yapmaya çok elverişli. Ülkemizde 2 bin metrenin üzerinde 166 dağ, 3 bin metrenin üzerinde 137 dağ ve 4 bin metrenin üzerinde 4 dağ bulunuyor. Ancak potansiyelimizi değerlendiremiyoruz. Türkiye 2,5 milyon avroya yakın Kayak Federasyonu bütçesi ile Batı Avrupa ülkelerinden daha düşük bir finansal güce sahip.

Kis sporlari merkezi olabiliriz

 

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

12 / 1,876