Mahkeme, Gökçekin Siteler-Karapürçek Teleferik Projesini iptal etti

Mahkeme, Gökçekin Siteler-Karapürçek Teleferik Projesini iptal etti:İdare Mahkemesi, Melih Gökçek’in Siteler-Karapürçek teleferik hattını iptal etti. Daha önce durdurulma kararı verilen teleferikle ilgili mahkeme, teleferiğin Ankara Ulaşım Ana Planı’nda yer almaması ve planda belirsizliklerin bulunması nedeniyle iptal kararı verdi.

Siteler -Karapürçek hattında yapılmak istenen teleferik projesi yargı kararıyla iptal edildi. Daha önce yürütmeyi durdurma kararı veren mahkeme, 1/25.000 ölçekli 2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planı’nda teleferik hattının fiziki-şematik olarak gösterilmeyip bir ulaşım sistemi olarak yer verilmemesini gerekçe gösterdi. Mahkemenin iptal kararının gerekçeleri arasında imar plan notunda yer alan ‘Teleferik hattı ve istasyonların şematik olup, uygulama aşamasında hat ve istasyonların yeri değişebilir’ şeklindeki ibarenin hatların ve istasyonların yerlerinin uygulamada değiştirilebilmesine imkan tanıyan belirsizlikler içermesi de yer aldı.

Teleferiğin uygulama imar planının tanımına aykırı olması sebebiyle daha önce Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada yürütmenin durdurulması kararı verilmişti. Aynı gerekçeyle mahkeme yürütmeyi durdurma kararının ardından iptal kararı verdi. 11. İdare Mahkemesi iptal kararında ayrıca Siteler Karapürçek teleferik hattının Ankara Ulaşım Ana Planı’nda gösterilmediğine dikkat çekti.

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Melih Gökçek’e geçmiş olsun” dedi. Candan, “Ankara’da ulaşım ana planı ortada yokken, teleferik gibi kendi hayal dünyasına ait projelerini hayata geçirmeye çalışan Melih Gökçek’e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Ulaşım projesi için pahalı ve toplu ulaşım için yetersiz olan teleferik projesi açtığımız davayla mahkeme tarafından iptal edilmiştir.” şeklinde konuştu.

Siteler-Karapurcek-Arasi-Teleferik-Projesi-iptal-edildi

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

12 / 1,503