Şentepe Teleferikğinin Halatları Helikopterle Çekildi

Şentepe Teleferikğinin Halatları Helikopterle Çekildi :Türkiye’nin toplu taşıma amaçlı ilk teleferiğinin inşası hızla sürüyor. Şentepe Antenler Bölgesi ile Yenimahalle Metro İstasyonu arasında hizmet verecek teleferik projesinin ilk etabında kılavuz halatlar helikopter yardımıyla çekildi.

Büyükşehir Belediyesi, Şentepe’yi Yenimahalle merkeze bağlayacak teleferik projesinin ilk etabını hızlı bir şekilde sürdürüyor. Türkiye’nin toplu taşıma amaçlı ilk teleferiği Antenler Bölgesi ile Yenimahalle Metro durağı arasında adım adım yükseliyor.

İlk etabındaki 3 istasyonda hummalı bir çalışma yürütülen teleferik projesinde önemli bir aşama daha kat edildi. Yurtdışından gelen özel eğitimli bir pilotun kullandığı helikopter ile teleferiğin halatları çekildi.

Yenimahalle–Şentepe teleferik hattının 2 etaptan oluştuğunu, 15 Mart’ta 3 istasyonlu ilk etabı hizmete açılmayı planladıklarını kaydeden EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, tek istasyonlu ikinci etabın ise yaz sezonunda tamamlanacağını bildirdi.

Teleferiğin test sürüşlerini 15 Şubat’ta başlatmayı hedeflediklerini açıklayan Tahiroğlu, çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

“Projenin çok önemli bir aşamasını daha hayata geçirdik. İlk etapta yer alan 3 istasyon arasındaki direklere kılavuz halatları çektik. Bunun için yurtdışından gelen özel eğitimli bir pilotla çalıştık. Özellikle bu işler için eğitim almış pilotun kullandığı helikopter yardımıyla halatların çekilmesi iki etap halinde 1.5 saatlik bir çalışma sonucu tamamlandı. Yerde 30 kişilik bir ekip hassas bir çalışma yürüttü. Bundan sonra kılavuz halatların üzerine çelik halatlar takılacak ve üçüncü aşama olarak kabinler halatlara monte edilecek. Sonra da test sürüşlerimiz başlayacak inşallah. 4 haftalık test sürüşünün ardından da toplu taşıma amaçlı ilk teleferiğimizin açılışını gerçekleştireceğiz.”

– TELEFERİK ÜCRETSİZ OLACAK

Teleferik sistemi engelli, yaşlı, çocuk; her kesim tarafından ücretsiz olarak, rahatlıkla kullanılabilecek. Ankara’da metro ile senkronize çalışacak olan sistem trafiğin rahatlamasına yardımcı olacak ve yollara ek yük bindirmeyecek. Teleferiğin ilk istasyonu Yenimahalle metro istasyonu olacak ve Şentepe merkezine kadar ulaşım havadan sağlanacak.

4 durak boyunca 106 kabinin aynı anda hareket edeceği teleferik sistemi saatte tek yönde 2 bin 400 kişi taşıyacak ve 3 bin 257 metre uzunluğunda olacak. Her kabin 15 saniyede bir istasyona girecek. Otobüsle veya özel araçlarla 25-30 dakika süren yolculuk süresi teleferikle 13.5 dakikaya inecek. 11 dakikalık metro süresi buna ilave edilince şu anda 55 dakikayı bulan Kızılay-Şentepe arası yolculuk yaklaşık 25 dakikada tamamlanacak.

Kabinler, kamera sistemleri ve mini ekranlarla donatıldı. Ayrıca oturma yerleri de yerden ısıtmalı yapıldı.

Sentepe Teleferik Hattinin Halatlari Helikopterle Cekildi

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

12 / 1,547