Teleferiğin kent merkezine inmesi iyi, ama yeri de önemli

Teleferiğin kent merkezine inmesi iyi, ama yeri de önemli :Şunu hepimiz kabul ediyoruz… Uludağ’a çıkmak için karayolu daha fazla tercih ediliyor. Çünkü bugüne kadar kullanılan teleferik sistemi, Uludağ yolcusunu hedefi olan yere, yani Oteller bölgesine götüremiyordu.
Buna karşın…
Dar ve virajlı dağ yolu özelliklerini bilmeyen sürücüler açısından hiç de kolay bir yol değil. Nitekim yolun yoğun olduğu kış dönemlerinde kayan araçlar nedeniyle saatlerce kapanıyor ve bekleyenler mağdur oluyor.
Üstelik…
Yol eski ve kaplaması da tam bir facia olduğu için yolculuk büyük sıkıntı.
Gerçi…
Şimdilerde yolu yenilemek için ihale yapıldı, ama genişlemeyeceğini anımsatmakta yarar var.
Yanı sıra…
Teleferik sistemi de yenileniyor. Mahkeme kararıyla Sarıalan’da çalışmalar durmuş olsa da, bu konu bir şekilde çözüme bağlanacak olsa da, teleferik başlangıç istasyonuna ulaşmak başka sıkıntı. Kent içinden dar bir caddede ve yoğun trafikte gidilebiliyor.
Bu da…
Bursa dışından gelenler için teleferiği cazip olmaktan çıkarıyor.
İşte…
Bu durumu göz önünde bulunduran Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe hafta içinde teleferiğin kent merkezine indirileceğini açıkladı ve yerini de gösterdi:
Bursaray Gökdere İstasyonu.
Şuna katılıyoruz:
Teleferik başlangıç istasyonunun kent merkezinde ulaşım kolaylığı olan bir yere alınması doğru karar.
Ne var ki…
O başlangıç noktasını iyi tespit etmek gerekiyor.
Örneğin…
Hikmet Şahin döneminde, teleferiğin yenilenmesi için ilk proje hazırlanırken, bugün Belediye Sarayı yapılan eski Hal alanına indirilmesi düşünülüyordu.
Ama buraya teleferik hattının ulaşımı kolay olmadığı için proje kabul görmedi.
Bursaray Gökdere İstasyonu için de benzer bir durum geçerli olabilir,
Bununla birlikte…
Hem Bursaray, hem teleferik istasyonu için aynı yerin kullanılması da başka sorunlar çıkarabilir. Sözü edilen istasyonun yakınında Bursa dışından gelip aracını bırakacaklar için otopark alanı da şu anda yok.
O nedenle…
Teleferiği kent merkezine indirmek doğru karar olmakla birlikte yerinin iyi seçilmesi gerektiğini vurgulamakta yarar var.

Uludag Teleferiğin kent merkezine inmesi iyi, ama yeri de onemli

Kaynak : Ahmet Emin YILMAZ – www.olay.com.tr

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

27 / 2,713