TUYED’in panelinde kış turizmi masaya yatırıldı

TUYED’in panelinde kış turizmi masaya yatırıldı :TUYED ve Sabancı Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen panelde Türkiye’nin kış turizm potansiyeli mercek altına alındı. Kar tesisleri ve kayak imkanları gelişen destinasyon ve projelerin konuşulduğu panelde, kış turizminde yaşanan sıkıntılar belirtilirken iklim değişiminin olumsuz etkilerine de dikkat çekildi.

TurizmdeBuSabah

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi ve Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED)’in işbirliği ile düzenlenen “Türkiye’de Gelişen Kış Turizmi ve Değişen İklim” konulu panel Sabancı Üniversitesi Karaköy Minerva Han’da gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu’nun yaptığı panelde GÜMTOB Başkanı Haluk Beceren, Kayseri Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, IPM Araştırmacısı Cenk Demiroğlu ve Kültür ve Turizm Uzmanı Şener Şen konuşmacı olarak yer aldı.

ULUDAĞ’DA YAZ TURİZMİ ZAYIFLADI

Paneldeki konuşmasında Uludağ’ın turizmdeki gelişimi, doğal özellikleri ve tesisleşme süreci hakkında bilgi veren Haluk Beceren şunları söyledi:

“Uludağ son derece zayıf bir yaz turizm alanı haline getirildi. Dar 2 bölgede kısıtlı bir kesimin gelip kaldığı Sarıalan ve Çobanköy mevkileri bulunuyor. Yaz turizmi Milli Park adı altında kapatıldı. Bence yazlıkçıların zararı yoktu. Maalesef bu kitle Uludağ’dan sürüldü. Uludağ’ın otlaklarında yaşayan koyun sürüleri de buralara sokulmuyor. Türleri azalan canlılar var. Mesela Apollo Kelebeği tükenmeye başladı. Kelebeğin üremesinin koyunun otlarken dudağından aldığı sıvı ile olduğu belirtiliyordu. Koyun gidince kelebek de gitti.

YENİ PİST GELİYOR

Uludağ’a 2400 metreden başlayan yeni bir pist yapılacak. Bunun müjdesini de şimdiden veriyorum. Dağ’da7 bin yatağımız bulunuyor. En büyük yatak kapasitesi Silahlı Kuvvetlere ait. Kış sezonunda Uludağ’ı günlük 15 bin kişi ziyaret ediyor. Haftasonu trafik sıkışıyor. Bazen insanlar yol ve otopark yeterli değil diyorlar. Oysa bu tarihlerde yoğunluk çok. Yoksa Uludağ’da yerimiz var. Ancak biz işletmeci olarak Milli Park’tan dolayı kısıtlı hareket edebiliyoruz. Uludağ’da bir teleferik inşaası var. Bu hat bittiği takdirde dünyanın en uzun teleferik hattı olacak. Şehre 20-25 dakikada ulaşım sağlanacak. Yazın günübirlikçi sayılarını artıracaktır. Bu belki de Arap ülkelerinden gelen misafirlerin dağa çıkmasını kolaylaştıracak. Araplar daha çok su, serinlik ve yeşil istiyorlar. Kendi ülkelerinde olmayan şeyler. Yalova ve civarıda o nedenle çok talep görüyor.

“ÖZEL SEKTÖR GÜCÜ İLE BUGÜNLERE GELDİK”

Biz Erzurum veya Kayseri gibi devlet desteği ile bugünlere gelmedik. Biz özel sektör tecrübeleri ile bugüne geldik. Belediye başkanımız Erciyes’teki gibi dağın tapusunu alamadığı için bazı şeyleri Milli Park sınırları içinde yapıyor olmamız zaman alıyor. Master Plan ile rekreasyon alanları geliştirebilirsek yaz dönemi için yeni projelerimiz olacak. Futbol sahaları da bunların arasında yer alıyor.

“KAPADOKYA’DAN PAY ALAMIYORDUK”

Ülkemizde hala bir dağ mevzuatının olmadığını ifade eden Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, paneldeki konuşmasında Erciyes Dağı’nda hayata geçirdikleri proje hakkında şunları söyledi:

“300 milyon Euro’luk Anadolu tarihinin en büyük projesini hayata geçiriyoruz. Erciyes Turizm Master Planı ile turizm sektöründen büyük bir pay alma niyetindeyiz. Kapadokya bizim yanımızdayken Kayseri bundan yararlanamıyordu. Biz Kayseri halkı olarak bu potansiyelden pay alamadığımız için üzülüyorduk. Bu plan ile 3 bin kişilik istihdam oluşturacağız. 100 milyon euro’luk doğrudan ve dolaylı bir iş hacmi oluşacağı kanısındayız. Planımızda üç ayak var. Kayseri, Erciyes Dağı ve Kapadokya üçgeni planımızın içeriğini oluşturuyor. Yazın Kapadokya’ya gelen turisti Erciyes’e de yönlendirmek istiyoruz. Bu konuda çalışmalarımız var.

DAĞIN TAPUSU BELEDİYEDE

Büyükşehir Belediyemiz master planın uygulandığı dağdaki arazinin tapusunu almış durumda. Bu bir ilk. Bazı konularda daha rahat hareket edebilmek için 26 milyon metrekarelik arazinin tapusu alındı. Bu belediyenin elini kolaylaştırıyor. Bunların yanısıra küresel ısınma konusunda bir sempozyum düzenlendi. Bunun neticesinde araştırmacılar önümüzdeki 50 yıl boyunca küresel ısınmanın bir tehdit olmayacağı yönünde fikir birliğine vardı. Erciyes Dağı’nda proje kapsamında 21 adet otel hizmet verecek.

“KAMU GÜCÜ GEREKİYOR”

Kamu gücünü kullanma şansımız var. İlk açıldığımız zaman halka bedava hizmet verdik. Bazen bilerek zarar ediyoruz. Fiyatlarımızı düşük tutuyoruz. Biz sezonluk 300 TL isterken bazı kayak merkezleri günlük 130 TL istiyor. Kayak merkezlerinin işletme modelleri çok önemli. Burada mutlaka kamu gücü gerekiyor. Neticede ülkemizde Avusturya gibi bir kış turizm kültürü henüz yok.

7 YOLDAN BİRİ KIŞ TURİZMİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm Uzmanı Şener Şen ise panelde Dünya Turizm Örgütü verilerini paylaşarak Türkiye’nin turizm payı ve gelirleri hakkında çeşitli rakamları verdi. Turizmde planlanan 7 turizm yolundan birinin Kış Turizm Yolu olduğunu söyleyen Şen, turizmin çeşitlendirilmesinde Kış Turizminin önemine vurgu yaptı. Şener Şen, Kış Turizmi için önemli olan destinasyonlar arasında gösterilen, Bursa Uludağ, Erzurum Palandöken, Kayaklı, Sarıkamış, Erciyes Dağı, Kocaeli Kartepe, Bolu Kartalkaya, Kastamonu Ilgaz, Isparta Davraz’daki projeler ve planlanan yatırımlar hakkında bilgi verdi.

DEMİROĞLU İKLİM DEĞİŞİMİNE DİKKAT ÇEKTİ, FRANSA’YI MODEL GÖSTERDİ

80 ülkede kayak turizmi yapıldığını söyleyen Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi görevlisi, araştırmacı, akademisyen Cenk Demiroğlu hangi ülkenin ne kadar kayak turizminden pay aldığını, tesisler, kayakçı sayıları gibi konularda rakamlarla bilgi verdi. Çin’in gelecekte önemli bir talep oluşturabileceğini söyleyen Demiroğlu, 1.1 milyar uluslararası seyahat içerisinde kayak turizminin yüzde 2 gibi bir paya sahip olduğunu vurguladı. Fransa’nın kayak turizmi adına Türkiye için bir model olabileceğini söyleyen Demiroğlu, “Çevre için kötü bir örnek olsa da kitle turizmi açısından oldukça önemli” dedi. Demiroğlu şunları söyledi:

“Neredeyse Türkiye olarak bütün Alpler kadar kayak alanına sahibiz. Ancak iklim değişikliği ile bu alan giderek daralıyor. Uluslararası araştırmalara göre dünyada 2 milyon kilometrekare civarında kar örtüsünün kaybolduğu söyleniyor. Türkiye’de bir kayak merkezimizde 40 sene önce 1.4 metre kar varken bugün 1 metrenin altına inmiş durumda.”

tuyedin-panelinde-kis-turizmi-masaya-yatirildi

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

16 / 1,790