Uzungöle teleferik yapılıyor

Uzungöle teleferik yapılıyor :Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan Türkiye’nin ve bölgenin en önemli turizm merkezleri arasında yer alan Uzungöl’de teleferik yapılacağı bildirildi.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, yaptığı yazılı açıklamada, yaban hayatı açısından oldukça zengin olan Uzungöl’ün, içerisinde barındırdığı zengin tür çeşitliliği, her mevsim ziyaretçilerine sunduğu eşsiz peyzaj güzellikleri, heyelan sonucu oluşmuş doğal set gölüne sahip olması nedenleriyle 1989 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edildiğini anımsattı.

Dünyaca tanınmış ve giderek turist sayısının arttığı bölgede teleferik yapılacağını duyuran Öz, şunları kaydetti:

“Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzce Uzungöl’de hazırlanan ‘Uzun Devreli Gelişme Planı’ doğrultusunda Haroskomları mevkisinden başlayıp, Sarıkaya Yaylası mevkisinde sonlanan ve 3 istasyon ayağından oluşan teleferik hattı, günübirlik kullanım alanı, alandaki yapı ve tesislerin yapılması ile işletmeciliği işine ait ihale hazırlanarak sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme konusu iş Trabzon’da ilk defa gerçekleştirilecek olup 3 bin 540 metre uzunluğunda üç istasyon ayağı ve istasyon ayaklarında günübirlik kullanım alanlarından oluşan teleferik hattını kapsamaktadır. Proje tamamlandığında günübirlik kullanım alanları, kafeterya, yöresel ve hediyelik eşya reyonlarını içerecektir.”

Uzungöl’de ve Trabzon genelinde dört mevsim turizm yapılarak, istihdamın artırılmasının hedeflendiğini vurgulayan Öz, şu bilgileri verdi:

“Uluslararası öneme sahip, korunan alanlardan biri olan Uzungöl Tabiat Parkı, yapılan bu yatırımla yörede yeni istihdam kapısı olacağı gibi ülkemizde ve belki de dünyada nadir görülebilecek 4 mevsim turizm olanağı sunacaktır. Bu çalışmayla doğa turizmi kapsamında ileriye yönelik olarak bu bölgedeki yaylalara yapılması planlanan kayak tesislerine de bir alt yapı oluşturulmuş olacaktır. Uzungöl Tabiat Parkı, son birkaç yıldır yaklaşık 1 milyonun üzerinde kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Uzungöl, sahip olduğu kaynak değerleriyle turistlik potansiyel bakımından çok zengindir. Tabiat Parkı ve çevresinde trekking, sportif amaçlı olta balıkçılığı, kuş gözlemi, botanik amaçlı turların yanı sıra daha yükseklerdeki dağların arasındaki göllere veya yakınlardaki Şekersu, Demirkapı, Yaylaönü gibi diğer yaylalara geziler düzenleme imkanı vardır.”

Uzungole teleferik yapiliyor

 

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

12 / 1,518