Yenimahalle-Şentepe teleferiği test sürüşleri başladı

Yenimahalle-Şentepe teleferiği test sürüşleri başladı :Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Türkiye’nin ilk metro bağlantılı teleferiğini Şentepe’ye kazandıracağız demiştik ve sözümüzü tuttuk” dedi.

Yenimahalle-Şentepe teleferiği test sürüşleri başladı.

Yunus Emre Meydanı’nda yapılan törende konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Türkiye’nin ilk metro bağlantılı teleferiğini Şentepe’ye kazandıracağız demiştik ve sözümüzü tuttuk” dedi. 6 ayda tamamlanan teleferiğin bugünden itibaren 15 gün test sürüşü yapacağını dile getiren Gökçek, daha sonra ücretsiz olarak hizmet vereceğini bildirdi.

Gökçek, iki etaptan oluşan teleferiğin ilk etabının yaklaşık 6,5 dakika sürdüğünü ve üç duraktan oluştuğunu, ikinci etabında da o kadar sürmesiyle 13, 5 dakikada metroya ulaşılabileceğini, böylece Şentepe’nin en uç noktasından 25 dakikada Kızılay’a gidilebileceğini anlattı.

Saatte 4 bin 800 yolcu

İki etapta toplam 106 kabin çalışacağı bilgisini veren Gökçek, hat tamamlandığında saatte, çift yönlü olarak 4 bin 800 yolcu taşıyacağını kaydetti.

Türkiye’de ulaşıma yeni bir yön kazandırdıklarını söyleyen Gökçek, gelecek dönemde şehrin 5 ayrı yerinden otobüs teleferik hizmeti vereceklerini dile getirdi.

Teleferik projesini AB tarafından onaylanmış ve görevlendirilmiş bağımsız bir kuruluş tarafından mekanik, elektrik ve güvenlik testleri yapıldığını bildiren Gökçek, teleferiğin trafiği rahatlatmasının yanı sıra elektrikli olması dolayısıyla çevreci bir ulaşım sistemi olduğunu vurguladı.

Teleferiğin yapımı için bazı ağaçların kesilmesine yönelik protesto gösterilerini de hatırlatan Gökçek, törene gelenlere dağıtılacak 6 bin çam fidanını toprakla buluşturmalarını istedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz da işi ehline, laf değil icraat yapana vermek gerektiğini söyleyerek, Ankara’daki hizmetlerinden dolayı Gökçek’e teşekkür etti.

Açılışın ardından Gökçek ve beraberindekiler test sürüşü için teleferiğe bindi.

Yenimahalle-sentepe teleferigi test surusleri basladi

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

12 / 1,467