Yıldıztepe Kayak Merkezine Suni Karlama Sistemi Kuruluyor

Yıldıztepe Kayak Merkezine Suni Karlama Sistemi Kuruluyor :Ilgaz Dağı Yıldıztepe Kayak Merkezi’nde kar yağışının yetersizliği nedeniyle suni karlama sistemi kurulacak.

Ilgaz Dağı Yıldıztepe Kayak Merkezi’nde kar yağışının yetersizliği nedeniyle kayak yapılamaması üzerine suni karlama sistemi kurulması kararlaştırıldı.

Türkiye’yi etkisi altına alan kuraklıktan olumsuz etkilenen kış turizminin önemli merkezlerinden Ilgaz’da kar olmaması nedeniyle kayak yapılamaması yetkilileri önlem almaya yöneltti.

Geçmiş yıllarda benzer sıkıntıların yaşanmadığı bölgede, kar kalınlığının kayak yapmaya uygun olmadığı dönemlerde kullanılmak ve kış turizm süresini uzatmak amacıyla suni kar makinesi alımına karar verildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Kemal Karatatar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ilgaz Dağı’nda bulunan Yıldıztepe Kayak Merkezi’nde bu sezona kadar herhangi bir kar sıkıntısı yaşamadıklarını söyledi.

Hava şartlarından kaynaklanan olumsuzlukları düşünerek kayak merkezlerinde bu doğrultuda tedbirler alınması gerektiğini anlatan Karatatar, şunları kaydetti:

“Bu yıl ilk kez bölgede kar sıkıntısı yaşıyoruz. Vali Vahdettin Özcan’ın talebiyle bölgede bundan sonrada yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçmek için çalışma başlattık. Suni kar makineleri üreten bir firmanın yetkilisiyle görüşerek bölgeye çağırdık. Yetkili, ‘bölgede yapılan inceleme sonucunda Yıldıztepe’de bulunan 2 bin metrelik pist için 1 milyon avroya mal olacak suni karlama sistemi yapılabileceğini’ dile getirdi. Konuyla ilgili araştırmalarımız sürüyor.

Yildiztepe Kayak Merkezine Suni Karlama Sistemi Kuruluyor

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

165 / 2,593