Balçova teleferik tesisinin yenilenmesinde sona yaklaşıldı

Balçova teleferik tesisinin yenilenmesinde sona yaklaşıldı :İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova ilçesindeki teleferik tesisinin yenilenmesinde sona yaklaştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova ilçesindeki teleferik tesisinin yenilenmesinde sona yaklaştı. Saatte bin 200 yolcu taşıyacak tesisin gökkuşağı renklerindeki kabinleri geldi ve deneme çalışmalarına başlandı.

Uzun yıllar şehrin simgeleri arasında yer alan ancak Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin “Kullanılması sakıncalı” raporu üzerine kapatılan Balçova Teleferik Tesisi’ni baştan sona yenileme sürecinde sona gelindi. İzmir’e tekrar kazandırılacak modern tesisin gökkuşağı renklerindeki kabinleriyle denemelere başlayan Büyükşehir Belediyesi, bunun sonuçlanması ve son rötuşların yapılmasının ardından ilkbahar sonunda işletmeye alacak. AB standartlarına uygun olarak yeniden tasarlanan Balçova Teleferik Tesisi, baştan aşağı yenilenerek çok daha güvenli ve modern bir şekilde İzmirlilerin hizmetine sunulacak. Her biri gökkuşağının bir renginde olacak şekilde tasarlanan, sekizer kişilik 20 kabinle yolculuk süresi 2 dakika 42 saniye olacak. Tesis, 12 milyon liraya mal olacak.

İKİ İHALE İPTAL EDİLMİŞTİ

Büyükşehir Belediyesi, 1974 yılında kurulan Balçova Teleferik Tesisi’nin uzun yıllardır kullanım sonucu yıprandığı düşüncesiyle Makine Mühendisleri Odası’na teknik inceleme yaptırmış, bunun sonucunda hazırlanan raporda, tesisin kullanılmasının sakıncalı olduğu ve iyileştirilmesi gerektiği belirtilmişti. Söz konusu raporu değerlendiren belediye de mekanik aksamla ilgili avan proje ve teknik şartnameler konusunda çalışma yaparak taşıyıcı halat, makara takımları, taşıyıcı gondol ve klemens direklerle ilgili iyileştirme çalışmaları yapmak üzere 2008 yılında tesisi kapattı. Gerekli ödenekler ayrılarak beş altı aylığına kapatılması ve bu süre içinde iyileştirme çalışması yapılması planlanan tesis, AB normlarında yeni yönetmeliğin uygulamaya koyulacağına ilişkin bilginin alınması üzerine bir süre beklemeye alındı. Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın İnsan Taşımak Üzere Tasarlanan Kablolu Taşıma Tesisatı yönetmeliklerine ilişkin uygulama zorunluluğu getirilmesi üzerine hızla harekete geçilerek ihale süreci başlatıldı. Kısa sürede tamamlanan yapım ve proje ihaleleri, yüklenici firma sözleşme imzalanması için gerekli evrakı sunamadığı için iptal edildi. Daha sonra çıkılan ikinci ihale ise Kamu İhale Kurumu tarafından iptal edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 7 Haziran 2012 tarihinde üçüncü ihale sürecini başlattı. 14. Bölge İdare Mahkeme kararı ve buna dayalı Kamu İhale Kurumu kararına uyularak, 2013 Mart ayında sözleşme imzalanıp işin projelendirme ve yapım süreci resmen başlamış oldu.

balcova-teleferik-tesislerinin-yenilenmesinde-sona-yaklasildi

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

12 / 3,018