Efe’den Tillo Kalesine Cam Teras Yerine Teleferik Önerisi

Efe’den Tillo Kalesine Cam Teras Yerine Teleferik Önerisi :Siirt Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sekreteri Mehmet Efe, Tillo Kaymakamlığı tarafından ilçede yapılması planlanan cam teras projesi yerine teleferik yapılmasını önererek, teleferik projesinin aynı zamanda bölgenin turizmine ve görselliğine de çok yönlü katık sağlayacağını söyledi.

Dicle Kalkınma Ajansına (DİKA) tarafından finanse edilen Tillo Kalesi’nde cam seyir terası projesinin teleferik olarak düzenlenmesi gerektiğini belirten Efe, cam teras yerine, tepeden karşı kıyıya kadar uzanan bir teleferiğin kent ekonomisine katkı sağlayacağını kaydetti. Efe, “Tabi bunun tamamlayıcısı olarak, suyun iki kıyısının da çevre düzenlemesi yapılıp sosyal alanlara dönüştürülmesi sağlanırsa, elbette daha maliyetli kaynak ve teknik gerektirse de, ilimizin turizm potansiyelinin tam anlamıyla ortaya çıkarılması ve sosyal yaşama kazandırılması açısından da kalıcı eser olur. Bu aynı zamana tanıtımımız için bulunmaz fırsat olur, dışarıda da çok ses getirir. Aslında, doğan güneşin, Kale’den İsmail Fakirullah hazretlerinin başucuna uzanan ışık hüzmelerine, yine kaleden bu sefer karşı kıyıya havadan süzülen görselliğin bir ulaşım aracı olarak eşlik etmesi de, felsefi açıdan artı bir derinliğe ve manaya işaret edebilir. Bu, sadece Tillo için değil, tüm Siirt için, hatta bölge için prestij sağlar, ilham verici olur, sosyal yaşama kalite ve heyecan getirir. Ülkesi ve memleketi ile ilgili gözlemleyen, dertlenen, düşünen, fikir üreten, idealleri, umutları, hedefleri, projeleri olan, her türlü fedakarlığa ve katkıya da hazır bir Siirtli olarak konuyla ilgili heyecanlandığım fikrimi, vali, kaymakam ve tüm Siirt kamuoyuna aracılığınızla arz etmeden edemedim” dedi.

efeden-cam-teras-yerine-teleferik-onerisi

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

12 / 1,614