Kar Yağışı Olympos Teleferiğe Yaradı

Kar Yağışı Olympos Teleferiğe Yaradı :Toros sıra dağlarının Batı Akdeniz’deki en yüksek noktası olan 2 bin 365 metre yükseklikteki Tahtalı Dağı’nın zirvesi doğa güzelliklerine ev sahipliği yapıyor.

Antalya’da özellikle dağlık kesimleri etkisi altına kar yağışı, 2365 metre yükseklikteki Tahtalı Dağı’nda yoğun hissedildi. Kemer’deki Olympos Teleferik de bu kar yağışından olumlu yönde etkilendi. İlk kez kasım ayında karla karşılaşan Tahtalı Dağı, son günlerde havanın soğuması ve yağmurun yüksek yerlere kar şeklinde düşmesi yüzünden tamamen bembeyaz oldu. Tahtalı Dağı’ndaki Olympos Teleferik’e gelen yerli ve yabancı tatilciler, kartopu oynadı ve bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

KARLI ZİRVEDE RÜZGAR İZİ

Toros sıra dağlarının Batı Akdeniz’deki en yüksek noktası olan Tahtalı Dağı’nın kuzeye bakan bölgesi rüzgarın da etkisiyle etkileyici bir görünüme büründü. Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu öğretim görevlisi aynı zamanda AKUT Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül, karlı dağın zirvesine yaptığı tırmanışta, bu doğal güzelliği fotoğraflarla ölümsüzleştirdi. Kar yığınlarının üzerinden geçen rüzgarın bıraktığı izler, zirvede, istiridye kabuğuna benzer görüntü oluşturdu.

Rüzgarın kar üzerindeki izlerini görünce gözlerine inanamadığını belirten Yılmaz Sevgül, “İlk kez böyle bir şeyle karşılaştım. Tahtalı Dağı’nın kuzey yamacı rüzgarın etkisiyle bir istiridye kabuğuna benzer görünüme bürünmüş. Böyle bir doğa harikasını keşfetmek bana mutluluk verdi” dedi.

Ani ısı değişimlerinin bu görüntüyü ortaya çıkardığını savunan Sevgül, “Aniden ısınan hava, karı yumuşatıyor. Hemen ardından esen kuzey rüzgarları ise eriyen kara bu tarz şekiller veriyor. Bunca yıldır zirvelere tırmanırım, böyle bir güzelliğe ilk kez şahit oldum” diye konuştu.

kar-yagisi-olympos-teleferige-yaradi

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

12 / 1,730