Reis ile Fedai kayak merkezindeki arama kurtarma ekibine katıldı

Reis ile Fedai kayak merkezindeki arama kurtarma ekibine katıldı :Kayseri Erciyes Kayak Merkezi’nde bulunan Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekibine İl Jandarma Komutanlığı’ndaki eğitimli köpekler Reis ile Fedai’de katıldı. Geçici bir süre kayak merkezinde görev yapacak olan eğitimli köpeklerden Reis, bomba arama, Fedai ise canlı arama eğitimi almış.

Kayseri İl Jandarma Komutanlığı, Erciyes Kayak Merkezi’ndeki Jandarma Arama Kurtarma ekibini kayak sezonunun açılmasıyla birlikte genişletti. Kayak merkezinde olası üzücü olayların yaşanmaması ve asayişin sağlanması için görev alan JAK ekibine eğitimli köpekler Reis ile Fedai’de katıldı. Jandarma Uzman Çavuş Ali Yangın, Fedai’nin eğitiminden sorumlu ve birlikte kurtarmalara katılıyor. Fedai, Belçika kurdu ve aldığı eğitimler tamamen canlı arama ve kurtarılmasına yönelik. Jandarma Uzman Çavuş Selim Kılıç tarafından eğitilen Reis ise bomba üzerine eğitim almış. Jandarmanın birçok operasyonuna katılan Reis, geçici süre kayak merkezinde bulunacak. Her iki köpeğin en önemli özelliği ise iyi koku almaları. Fedai, kar yada toprak altında canlı kokusu aldığı andan itibaren, canlının bulunduğu bölgeyi ayaklarıyla kazabiliyor. Yer göstermesi sayesinde de insanlar kurtarılabiliyor.

Değişik zamanlarda eğitimlerine devam edilen Reis ve Fedai, kayak merkezinde de kısa süreli olsa neler yapabileceklerine dair eğitimler yaptırılıyor. Eğitimli köpeklerin sahiplerinin sözlerini anında yerine getirmesi de dikkat çekiyor.

reis-ile-fedai-kayak-merkezindeki-arama-kurtarma-ekibine-katildi

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

12 / 1,553