Kaçkarlar’da Heliski Heyecanı Sona Erdi

Kaçkarlar’da Heliski Heyecanı Sona Erdi :Helikopterle kayak sporu Heliski’nin Türkiye’deki merkezi haline gelen Kaçkar Dağları’nda çığ riski nedeniyle kısa tutulan sezon sona erdi. Çamlıhemşin İlçesi’nin Ayder Yaylası ile Kaçkar Dağları’nda 10 yıldan bu yana yapılan Heliski sporu için Rize Valiliği İl Sportif Turizm Kurulu’ndan lisans alan Güneydoğu Havacılık firması Şubat ayı başında faaliyetine başladı. Heliski için daha önceleri Rusya ve Gürcistan’ı tercih eden Alman sporcu kafileleri bu yıl Kaçkarlar’a geldi. Helikopterle Ayder Yaylası’ndan alınan ve Kaçkar Dağları’nın zirvelerine bırakılan sporcular dik yamaçlardan kayarak büyük heyecan yaşadı.

ÇIĞ RİSKİ SÜREYİ KISALTTI

Heliski için bu yıl çoğunluğu Alman olmak üzere 70 dolayında sporcu Kaçkarlarda kayak yaptı. Ancak Şubat ayının ortasından sonra karların yumuşamaya başlaması ile birlikte çığ riskinin arttınca kısa tutulan Heliksi sezonu bugün sona erdi.

10 YILDA 3 BİN SPORCU

Kaçkar Dağları’na son 10 yılda, aralarında Fransa, Almanya, İsveç, İspanya, İsviçre, Kanada, ABD ve Rusya’nın da bulunduğu ülkelerden 3 bine yakın sporcu bölgeye geldi. Helikopterle dağların zirvesine bırakılan, ardından kayarak vadi boyunca inen sporcular büyük heyecan yaşadı. Alaska, Kanada, Alp dağları ve Türkiye’de de Kaçkarlar’da yapılan Heliski heyecanını yaşamak isteyenler bir hafta için kişi başı 8 ila 15 bin Euro’yu gözden çıkarıyor.

HELİSKİ İLE RİZE’DE KIŞ SPORLARI PLANLAMASI BAŞLADI

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rize Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Kaçkarlarda yapılan Heliksi sporu ile bölgenin kış turizminde adından söz ettirmeye başladığını belirterek, ‘İnsanlarımız yaz aylarındaki doğa aktiviteleri ve yeşil yolculuğu artık kış aylarında da beyaz örtü ile birlikte yapmaya başladı. Heliski ile birlikte kış turizminin gelişti ve bölgede yeni arayışlar başladı. Hazindak Kayak Merkezi ile Ovit Yaylası Kış Sporları Merkezinde planlama çalışmaları sürüyor. Bu iki merkezin hayata geçmesiyle ilimiz önemli bir kış destinasyon alanı haline gelecek’ dedi.

kackarlarda-heliski-heyecani-sona-erdi

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

12 / 1,576