Artvinli Gedik`ten Kabinli Teleferik

Artvinli Gedik`ten Kabinli Teleferik :Artvin’in Arhavi İlçesi’nde, yolu olmayan yamaçta arıcılık yapmaya karar veren 52 yaşındaki Mustafa Gedik, köprü yapımının maliyetinden dolayı kendince pratik bir çözüm yolu buldu. Vadinin iki yakası arasına 35 metre uzunluğunda kabinli teleferik yapan Gedik, arı kovanlarına ulaşıyor.

Güneşli Köyü’nde arıcılık yapan Mustafa Gedik, uzun süreli güneş alan Çifteköprü Deresi’nin karşı yamacında kovanlarını yerleştirmek istedi. Yolu olmayan yamaca köprü ile ulaşımın maliyetli olacağını göz önüne alan Gedik, teleferik hattı kurmaya karar verdi. 35 metrelik çelik halatın bir ucunu ağaç köküne diğer ucunu ise iş makinesi ile getirdiği 5 tonluk kayaya bağlayan Gedik, ip halatla çekilen çift kabinli teleferik kurdu. Kovanlarına bu yöntemle kolayca ulaşan Gedik, hızlanan kabini yavaşlatmak için çuvalla fren sistemi geliştirdi.

“THY’YE RAKİBİM”
Köprü yapmanın maliyetli olacağından daha basit olan teleferik kurduğunu anlatan Mustafa Gedik, “Bu sistem daha rahat ve güvenli. Bu sayede arı kovanlarıma kolay ulaşıyorum. Hiçbir tehlikesi yok. Çok sağlam. THY’ye rakibim.” diyerek ilkel olan sistemlerin teknik arıza vermeyeceğini savundu.

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

12 / 1,492