Uzungölde Teleferik İnşaatı Başlıyor

Uzungölde Teleferik İnşaatı Başlıyor :Trabzon’un ve Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl’de turizmci iş adamı Şükrü Fettahoğlu tarafından yapılacak olan Teleferik Projesi’nde sıra inşaata geldi. Fettahoğlu, inşaata nisan ayında başlayacaklarını söyledi.

Trabzon’un ve Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl’de turizmci işadamı Şükrü Fettahoğlu tarafından yapılacak olan Teleferik Projesi’nde sıra inşaata geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın planla ilgili askı süresi dün sona erdi. Plana itiraz olmazken Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar Şube Müdürlüğü de, Uzungöl Teleferik İnş. Turz. Enerji San. Tic. Ltd. Şti. firmasına yazı yazarak vaziyet planı ve projeyi istedi. Böylece inşaatın başlaması için hiçbir engel kalmadı.

MİLLİ PARKLAR PLAN VE PROJEYİ İSTEDİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar Şube Müdürü Akif Ümüzer imzalı yazıda şu ifadelere yer verildi: “İlgi yazı ile Uzungöl Tabiat Parkı Trabzon ili Çaykara ilçesi Yaylaönü Mahallesi Birinci Derece SİT alanında Haros Komları mevkisinden başlayıp Sarıkaya Yaylası mevkisinde sonlanacak olan 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçeklim Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlık makamlarının 06.12.2016 tarihli ve 12580 sayılı Olur’ları ile 644 sayılı KHK’nin 13/a maddesi uyarınca onaylandığı belirtilmiş olup ve ilan ve askı sürecinde olduğu ifade edilmektedir. Söz konusu planlarının kesinleşmesine müteakip vaziyet planları ile 1/100 ve 1/50 ölçekli uygulama projelerinin tarafınızdan hazırlanarak bölge müdürlüğümüze sunulmak üzere şube müdürlüğümüze gönderilmesi hususunda gereğini rica ederim.”

TELEFERİK PLANINA İTİRAZ YAPILMADI

Uzungöl turizm merkezinde 2012 yılında teleferik projesi yapmak için harekete geçen iş adamı Şükrü Fettahoğlu 3 yılda bürokrasiyi aşarak ilana çıkabilmişti. 12 Ocak tarihinde askıya çıkan plan bir ay süreyle askıda kalarak dün itibariyle askıdan indi. Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Vedat Çiftçi, plana herhangi bir itiraz yapılmadığını açıkladı.

15 AYDA TAMAMLANACAK 50 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK

Trabzon turizmi için büyük önem arz eden Teleferik Projesi, Uzungöl Haros Komları mevkisinden başlayıp Sarıkaya Yaylası Mevkisinde sonlanacak. 3 bin 540 metre uzunluğunda yapılması planlanan projenin inşaatına 2017 yılı Nisan’ında başlanacak. Proje 2018 Mayıs ayında tamamlanacak. 3 etapta yapılması planlanan projenin bu yıl sonuna kadar 2 etabının tamamlanarak devreye girmesi bekleniyor. Fettahoğlu, “Bir Avusturya firmasıyla anlaştım. En iyi ve kaliteli hizmeti inşallah en kısa sürede tamamlayacağız.” dedi. Projenin 50 milyon liraya mal olması bekleniyor.

Kaynak : www.medyatrabzon.com

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

63 / 2,287