Trabzon Beşikdüzü’nde Beşikdağ Teleferiği Tanıtıldı

Trabzon’un ilk teleferik projesi olan Beşikdüzü Beşikdağ Teleferiği Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu tarafından basına tanıtıldı.

Özelleştirildi ve yeni sahibi binecek
Tanıtıma Beşikdüzü İlçe Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, AK Parti İlçe Başkanı Harun Demirdi ve Belediye başkanı ve basın mensupları katıldı.

Başkan Bıçakçıoğlu tarafından anlatılan teleferik projesi, bölgenin en büyük teleferik projesi olmakla kalmayıp, aynı zamanda barındırdığı özellikler itibariyle de en modern ve en tasarruflu teleferik projesi olarak öne çıkıyor.

İşte Başkan Bıçakcıoğlu’nun ağzından projenin özellikleri;

Bu emsalde bir teleferikten Türkiye’de 2 tane var. Birisi Antalya’da, 15 yıllık olup Tahtalı Milli Parkı’nda bulunmakta. O teleferik bundan daha büyük, 85 kişilik bir tur otobüsü sığabiliyor. İkincisi de bizim teleferiğimiz

En yavaş 10, en hızlı 5
Projeyi İtalyan Leitner firması yaptı. Bina Türk yapımı, firma aracı oldu. Teleferiğimiz 55 kişi alıyor, en yavaş hızında 10 dakikada varıyor, hızlı giderse 5 dakikada varıyor. Ayarları var yani. Ordu’daki sistemden her yönüyle üstün Ordu’daki sistem mono cable yani tek kablo. Sürekli dönüyor kayışlar. Bu git gel sistemi, 2 halat sabit, 45 milim kalınlığında. Oradaki çekici, sürekli bir çekici. Halatların 50 yıl ömrü var. 10 yılda bir 3-4 metre gerdiriliyor.

Ordu kitleniyor, Trabzon bana mısın demiyor!
Ordu’da 30 km 40 km rüzgar eserse sistem kendini otomatik kilitliyor. Bu teleferikte her türlü havada 120 km kar kış rüzgarda bile devam ediyor. Ordu’da sistem işletme maliyeti 10 katı bu projenin, elektrik ve bakım maliyeti az. Maliyeti 13.5 milyon avro. Malezya ve Avrupa’yı gezdik, hep bu firma yapmış.

İstanbul’da belediye boğazda kullanacaktı
İstanbul Belediyesi bu projeden boğaz için yapacaklardı Başkan değişince rafa kalktı, yani projemiz taşımacılıkta da kullanılıyor. Amaç körfez turistini çekmek Ücret kesin olmamakla birlikte 10-15 TL olacak. Dolar bazlı bir ücret belirlemiştik, kur artınca böyle oldu. Trabzon’a bakınca turizm anlamında batı ilçeleri biraz mağdur. Amacımız Körfez turistlerini çekmek. Arap turistler yaylaya gidiyorlar ama kalmıyorlar, sahili seviyorlar. Yapacağımız otelde odalar suit triplex, aile odası. Araplar gelince aile odasında kalmak istiyor.

Kaynak : www.61saat.com

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

6 / 1,590