Bursa-Bandırma-Osmaneli-Ayazma İnönü projesiyle Bursa'nın çehresi değişecek

Bursa-Bandırma-Osmaneli-Ayazma İnönü projesi : Ülkemizde demiryolu yapıları incelediğinde yapıldıkları dönemin mimari tarzını yansıttıkları görünmektedir. Bunlardan ilki Osmanlı döneminde ikincisi Cumhuriyet döneminde yapılan yapılarıdır. Bunun sonucu olarak her iki dönemde yapılmış binalar da o döneme ait mimari bir bütünlük oluşturmaktadır. Bu özellik yeni yapılacak güzergâhta da temel olmuş ve günümüzün dilini yansıtan bir anlayışla ele alınmıştır. Tüm güzergâh boyunca gereken istasyon, lojman, sosyal ve teknik destek yapılar belirli bir mimari bütünlük içinde ele alınmaya çalışılmıştır. Burada yalnızca istasyon yapıları sunulmaktadır.
Toplam 12 adet istasyon yapısı 3 tip olarak düşünülmüştür:

  1. Büyük Tip: Bursa Garı
  2. Orta Tip: Orta büyüklükteki yerleşmeler: Bandırma, Karacabey, Yenişehir, İnegöl İstasyonları
  3. Küçük Tip: Az nüfuslu yerleşmeler: Yeni Karaağaç, Belabanlık, Gürsu, Ayazma, Dereyönük, Aksu, Osmaneli İstasyonları

İstasyonların tasarımında trenlerin en-boy oranı, doğrusallıkları ve buna bağlı olarak peron ve hatların meydana getirdiği dilimler temel rol oynamıştır. Bu dilimler istasyon yapısına taşınarak, peronlarla istasyon yapısının bir bütün olmasına çalışılmıştır.
Trenlere yaklaşım incelendiğinde, insanların hareketi istasyon binasına giriş noktasından trenlere doğru yelpaze gibi açılan bir dolaşım gerektirdiği hissini vermektedir. Önerilen projede bu olgu bahsedilen peron dilimleri ile birlikte istasyon yapılarının kurgusunu oluşturmakta, istasyon yapısına giren yolcular, açılan bir perspektif içinde tüm treni algılayabilmektedir.
İstasyonlarda girişten sonra hemen görülen yürüyen merdivenlerle diğer peronlara alt kottan geçme olanağı sağlanmıştır.
Peronlara doğru genişleyen dilimlerin yüzeyleri ile peron cephesi yatay derzli taş kaplama ile dilimler arası yüzeyler ise sıva olarak düşünülerek dilim ve derinlik etkisi artırılmıştır. Aynı yatay derz etkisi içeriye de yansıtılmıştır. Peronlar ve istasyon ana mekânını vagon kesitlerini andıran yarı şeffaf tonozlar örtmekte, aydınlık bir ortam sağlamaktadır. Radyasyon etkisine engel olmak için doğal havalandırma için fenerler ve içte hareketli metal jaluziler önerilmiştir.
Çağdaş ve küresel özellikler taşıması gereken demiryolu yapıları, projenin kısıtlı bütçesi ve ülkemizin koşulları çerçevesinde, çağımıza uygun bir mimari anlayışla, sade ve kararlı çözümlere ulaşılmaya çalışılmıştır.

Ankara Bursa yüksek hızlı tren projesinin iki etabı var:
Bandırma-Bursa etabının uzunluğu 90 kilometre, Bursa-Osmaneli arası ise 95 kilometre.
İnşaatın başlangıç etabı olarak belirlenen Bursa-Yenişehir kesimi 54 kilometre, devamındaki Yenişehir-Osmaneli etabı ise 41 kilometre olacak.
İlk etapta 41-116 kilometreler arası yapılacağı bilgisi yer alıyor. Bu da, ilk etabın Yenişehir’den başlayıp kent merkezini geçerek Bursa batısına doğru 21 kilometre daha ray döşeneceği anlamına geliyor.
İhaleye çıkılan etabın Bandırma’ya 75 kilometreye kadar yaklaşacağı ve hemen hemen bu yolun yarısının yapılacağı da anlaşılıyor.

Detaylı bilgi için:  ArkivM. Turhan Kayasü

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın