Samsun'da Raylı Sistem 48 Kilometre Mesafeye Uzayacak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, raylı sistemin havaalanından Taflan’a kadar olan 48 kilometrelik hatta hizmet vereceğini söyledi.
Raylı sistem hattının uzatılmasına dönük taleplerin olduğunu ve bu talepleri değerlendirdiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Raylı sistem 2011’in başlarında başladı, 1 yıllık bir süre içerisinde günlük 50 bin civarında yolcu taşıma kapasitesine ulaştı. Hizmetin uzatılmasına dönük talepler var. 16.5 kilometrelik mevcut hattın dışında doğuda havaalanına kadar, batıda da Taflan’a kadar yeni güzergahı çalıştık ve çevre düzeni planını meclisimize getireceğiz. İlk etapta tren garından itibarin Belediyeevleri’ne kadar olan kısmı 2012 içinde projelendirip, 2013 içerisinde de inşaatını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.
Raylı sistemin kentte ulaşımı senkronize edeceğini belirten Başkan Yılmaz, “Havaalanından Taflan’a kadar 48 kilometrelik bir uzunluğa ulaşacak önümüzdeki yıllarda, ama bir süreç gerektirir, kaynak planlaması gerektirir. Zaman içinde olacak bir iş. Raylı sistem kentimizde ulaşımı senkronize edecektir, minibüsçülüğü, otobüsçülüğünü bir toplu taşım sistemi içine dahil edecektir. Günümüzde büyük kentlerin ortak sıkıntısı budur. Ulaşım toplulaştırılmaktadır, bununla birlikte kentler hava kirliliği ve trafik yoğunluğu gibi sorunların çözümünde ulaşımın toplulaştırılması gibi çözüme gidilmektedir, doğru olanda budur” diye konuştu.

Kaynak :

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın