İngilizler 45 milyar Dolarlık Demiryolunun Peşinde

İngiliz demiryolu sektörü 2023’e kadar 45 milyar dolarlık yatırımla 26 bin kilometre demiryolu planlayan Türkiye’den büyük pay kapabilmek için Ankara’ya çıkarma yaptı.
Türkiye’nin 2023’e kadar 45 milyar dolarlık kaynağı demiryolları sektörüne aktaracağını öğrenen batının devleri gözünü Türkiye’ye çevirdi. İngiltere Demiryolu Sektörü Ticaret Heyeti Ankara’da Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile görüşmelere başladı. İngiltere demiryolu sektörü ticaret heyetinin Ankara’ya gelmesi dolayısıyla Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından ASO’da düzenlenen konferansta konuşan Birleşik Krallık Büyükelçisi David Reddaway, Avrupa’da en hızlı büyüyen demiryolu sektörünün İngiltere’de olduğunu, ülkelerinin, üretim kapasiteleri, alt yapı, mühendislik, hizmetler, müşavirlik açısından çok geliştiğini söyledi. Reddaway, demiryolu sektöründeki tecrübelerini paylaşıp, Türkiye’deki ortaklarla çalışmak için fırsat arayışlarında bulunacaklarını İngiltere’den gelen demiryolu sektör heyetinin de Ankara’da görüşmelerde bulunacağını anlattı. Reddaway, Türkiye ile İngiltere arasındaki işbirliğinin demiryolları sektöründe de yansıtılmasını ümit ettiğini kaydetti.
Devlet politikası
TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da geliştirilmesi devlet politikası olarak ele alınan Türk demiryollarının, 2023 yılı haritasının bakanlık tarafından çıkarıldığını belirterek, önümüzdeki 11 yılda yaklaşık 45 milyar dolarlık bir kaynağın demiryolu sektörüne aktarılmasının karara bağlandığını kaydetti. Karaman, ülkedeki 11 bin kilometrelik demiryolu ağının yüzde 70’inin yenilendiğini, ağır bakım gerektiren yüzde 30’unun ise yenileme çalışmalarının yapılacağını bildirdi. Demiryollarının çift hatlı, elektrikli ve sinyalli hale getirileceğini anlatan Karaman, Türkiye’de hatların yarıdan çoğunun dizel çalıştığını, bunların elektrikli hale dönüştürüleceğini söyledi. Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolunu yaparak, Pekin’den Londra’ya uzanan İpek Demiryolunu hayata geçirmek istediklerini kaydeden Karaman, “Böylece Asya-Avrupa demiryolu ulaşım koridoru, daha etkin hale getirilecek. İpek Demiryolu’nun doğu kapısı Pekin, batı kapısı Londra’dır. Tüm çalışmalarımız bu hat ana omurga kabul edilerek yapılıyor” diye konuştu. Yılda yaklaşık 4,5 milyar dolarlık yatırımların devam ettiğini kaydeden Karaman, yatırımların devam edeceğini söyledi. İlk demiryolu hattı olan 470 kilometrelik İzmir-Aydın hattının 1856-1912 tarihleri arasında İngilizler tarafından yapıldığını ifade eden Karaman, demiryolu alanında lisansüstü eğitim için öğrencilere İngiltere’nin ev sahipliği yaptığını söyledi. DLH Altyapı Yatırımları Genel Müdür Vekili Metin Tahan da hükümetin 2023 yılına kadar 10 bin kilometre yüksek hızlı tren, 4 bin kilometre konvansiyonel ve 11 bin 400 kilometrelik mevcut hatlarla yaklaşık 26 bin kilometrelik demiryolu ağına ulaşılmasının hedeflendiğini kaydetti.
Chester Projesi
ABD-Kanada ortaklık grubundan Ottoman-American Development Company’e Doğu Anadolu’da demiryolu yapım ve çevredeki madenleri işletme ayrıcalığı tanıyan proje. ABD’li Colby M.Chester 1911’de şirketi aracılığıyla Sivas-Van arasında, daha sonra Musul ve Kerkük’e de yan hatlarla bağlanacak bir demiryolu hattı kurmak ve bu hattı Akdeniz kıyısındaki Yumurtalık’a (Adana) kadar uzatarak burada liman yapmak için bazı teşebbüslerde bulundu. Bu işler karşılığında demiryolu çevresinde petrol da dahil bütün madenlerin 99 yıllığına işletme hakkını isteyen şirketin teklifi kabul edilip ön anlaşma yapıldı. 1922 Kasımında bu sefer de Colby M.Chester’in oğlu A.Chester Ankara’ya gelip tekliflerini yeniden gündeme getirdi. Nisan 1923’te Meclis tarafından onaylandıysa da Musul ve Kerkük’ün alınamaması nedeniyle proje uygulamaya konamadı ve Meclis Aralık 1923’te sözleşmeleri feshetti.

Kaynak : www.yenicaggazetesi.com.tr

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın