Başbakan Erdoğan, Marmaray Projesi'ne de Değinerek Devam Eden Ulaşım Projelerini Anlattı

Başbakan Erdoğan, Marmaray Projesi’ne de değinerek, proje kapsamında Asya ve Avrupa yakalarında 40 adet istasyon inşa ettiklerini, 76 kilometre uzunluğundaki hattın, 14 kilometresinin yer altında, bunun da bir bölümünün denizin altında inşa edildiğini, tek yönde saatte 75 bin yolcu taşınacağını, her 2 dakikada bir trenin bu hatlar üzerinde hareket edebileceğini, proje tamamlandığında Üsküdar-Sirkeci arasının 4 dakikada, Gebze-Halkalı arasının 105 dakikada alınabileceğini, şu anda şehir içi ulaşımda yüzde 8 paya sahip raylı sistemin oranının yüzde 28’e yükseleceğini anlattı.
İstanbul Boğazı Karayolu Boğaz Tüp Geçiş Projesi inşaatının devam ettiğini ve projenin tek tünelden çift kat, 2 gidiş – 2 geliş olarak yürütüldüğünü kaydeden Erdoğan, Halkalı-Kapıkule arasındaki yeni demiryolu inşaatının da devam ettiğini belirtti.
Erdoğan, ”Bu projenin yapılması ile batıda Kapıkule’den başlayan güzergah, doğu yönüne doğru mevcut İstanbul-Ankara-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars üzerinden Kars-Tiflis hattının yapılması ile Tiflis’e ve oradan da mevcut demiryolu ile Bakü’ye ulaşacak. Halkalı-Bulgaristan Hududu Demiryolu Etüt Proje ve Mühendislik Hizmetleri işi 2009 yılında tamamlandı. İstanbul-Tekirdağ-Kırklareli ve Edirne arasında 230 kilometre uzunluğundaki hattın yapım ihalesinin önümüzde dönemde yapılmasını planlıyoruz” diye konuştu.
-Devam eden ulaşım projeleri-
Sincan-Çayırhan-İstanbul Demiryolu Etüt Projesi’nin aynı şekilde devam ettiğini, Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarına demiryolu bağlantılarının etüt çalışmalarının geçen yıl tamamlandığını ve yapım ihalesinin bu yıl içinde gerçekleştirilmesini hedeflediklerini ifade eden Erdoğan, İstanbul’a bölgesel üçüncü havalimanı için de yeri belirlediklerini ve Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi’nin 2013 yılı sonunda bitmesini beklediklerini söyledi.
Başbakan Erdoğan, büyükşehir belediyesiyle, ilçe ve belde belediyeleriyle, kamu yatırımlarıyla İstanbul’u değiştirmeye, dönüştürmeye, tarihle bugünü, mimariyle yeşili, insanı buluşturmaya devam ettiklerini belirtti.
4. Etap Avcılar-Beylikdüzü Metrobüs Hattı’nın 2 ay içinde eksiklerinin biteceğini söyleyen Erdoğan, sürmekte olan ulaşım projelerine ilişkin olarak şu bilgileri aktardı:
”Maliyeti 1 milyar 600 milyon dolar olan Kadıköy-Kartal Metro Hattı’nda test sürüşleri devam ediyor. İstasyonların imalatları tamamlanmak üzere. Temmuz ayı içinde, emniyet güvenlik testlerinin bitmesinin ardından, inşallah bu hatta yolcu taşımaya başlayacağız. Otogar-Bağcılar/Başakşehir-Olimpiyatköy Metrosu’nu da 1 milyar 472 milyon dolara inşa ediyoruz. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu’nun ihalesini geçtiğimiz yıl yaptık, işe başlandı. Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün de inşaatı sürüyor. 480 metresi deniz üzerinde olmak üzere, yaklaşık 1 kilometre uzunluğa sahip bu köprüyü de önümüzdeki yılın ikinci yarısında tamamlamayı hedefliyoruz. İnşallah, yerel seçimlere, bu büyük projeleri belli bir aşamaya getirerek, bir kısmını da bitirmek suretiyle gireceğiz.”

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın