Müsteşarı Ziya Altunyaldız : Lojistik Merkezi Olacağız Dedi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, yük lojistiği alanında modern lojistik merkezleri kurmayı planladıklarını açıkladı. Buna göre Eskişehir planlanan lojistik merkezinin içinde yer alıyor.
Eskişehir, Bakanlığın çalışmaları doğrultusunda lojistik merkezi olacak. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, “”İstanbul Halkalı, Kocaeli, Kayseri, Samsun, Eskişehir, Balıkesir, Mersin, Erzurum, Konya ve Uşak’ta kurulması planlanan lojistik merkezleri ile ilgili plan ve proje çalışmaları devam ediyor” dedi.
Avrupa’da olduğu gibi etkin kara yolu ulaşımı olan ve müşteriler tarafından tercih edilebilir bir alanda yük lojistiği alanında cevap verebilecek nitelikte teknolojik ve ekonomik gelişmelere uygun, modern lojistik merkezlerini ülke olarak planladıklarını belirten Altunyaldız çalışmaların sürdüğünü söyledi.
Rekabetin uluslararası ekonomide kazandığı önem neticesinde, tedarik zincirinin her bir halkasında maliyetlerin azaltılmasının, rekabet avantajı sağlamak isteyen firmalar için zorunlu hale geldiği söyleyen Altunyaldız, maliyetleri düşürme gerekliliğinin ise işletmelerin lojistik ya da daha dar anlamda taşıma maliyetlerinin azaltılması zorunluluğunu ortaya çıkardığını kaydetti.
lojistik sektörü 2 yılda yüzde 100’ün üzerinde büyüdü
Lojistik hizmetleri ile rekabetçilik, iş yapılabilirlik, ticaret ve büyüme arasında karşılıklı etkileşime dikkati çeken Altunyaldız, şunları kaydetti:
”Bu nedenle mikro düzeyde firmalar makro düzeyde de devletler politika veya hedefleri tespit ederlerken lojistiği dikkate almak zorundalar. Ülkemizde 2009 yılında 127 milyar lira olan sektör büyüklüğü 2011 yılında 258 milyar liraya yükseldi. Bu, iki yıl içinde yüzde 100’ün üzerinde büyüme alamına geliyor. 2012 yılı için ise sektörün yüzde 18 büyümesini bekliyoruz. Bu büyümenin mutlaka lojistik sektörünü besleyen düzenlemeler ve uygulamalarla desteklenmesi gerektiği açıktır.
Yapılan çalışmalara göre ithalat ve ihracatta eşyanın bir günlük beklemesi ticareti yüzde 4 oranında azaltıyor. Yine OECD tarafından yapılan bir çalışmaya göre eşyanın sevkıyat süresindeki yüzde 10’luk artış, eşyanın ithalatını yüzde 7 oranında azaltıyor. Sevkıyat süresinin önemli bir bölümünü ise sınır kapılarında yaşanan beklemeler oluşturuyor.

Kaynak : www.2eylul.com.tr

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın