Ankara- Sivas hızlı tren çalışması 2017 yılına kadar tamamlanacak

Ankara- Sivas hızlı tren çalışması 2017 yılına kadar tamamlanacak :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk, Ankara-Yozgat-Sivas Hızlı Tren Yolu çalışmalarının 2016 yada 2017 yılına kadar tamamlanacağını söyledi.
Hızlı tren çalışmaları kapsamında Akdağmadeni ilçesindeki şantiyede incelemelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk, görevlilerden bilgi aldı. Soluk, burada yaptığı açıklamada Ankara – Sivas arası arazi olarak çok uygun bir yer olarak gözükse de tren güzergahları için zor bir arazi olduğunu belirtti. Soluk, “Bu kısımda 70 kilometre uzunluğunda tünel çalışmamız var. Bunların dokuz tanesi bulunduğumuz 49 kilometrelik alanda en büyük tünelimiz 5 bin 120 metre olarak bu alanımızda bulunuyor. İnşallah 2015 Mayısına Ankara Sivas arasındaki bu parçanın tamamlanması hedeflenmiştir. 2014 yılı içerinde bu hattın üst yapı ihalelerini yaparsak Ankara Sivas Hızlı Tren hattının 2016 veya 2017 yılında bitirmeyi hedefliyoruz.” dedi.
Elmadağ – Yerköy arası ihalenin yapıldığını kaydeden Soluk, Elmadağ’da olan yolun ayak uzunluğu en yüksek yer ve 4 kilometre olarak Türkiye’nin en uzun viyadüğü olacağını ifade etti.
Proje Koordinatörü Mustafa Bilgiç ise yapılan çalışmalarla ilgili yaptığı sunumda Yerköy – Yozgat – Sivas hattının altyapı işlerini kapsayan ikmal projesinin, tarihi İpek Yolu’nun modernize bir şekilde hayata geçirileceğini ve bu yolun Balkanlar’ı Türkiye üzerinden Orta Asya’ya bağlayacağını söyledi.
Toplantının ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk, projenin en büyük tüneli olan 5 bin 120 metre olan tünel çalışmalarını yerinde inceledi.
Akdağmadeni Şantiyesinde düzenlenen bilgilendirme toplantısına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk, Kaymakam Ahmet Yıldız, Demiryolları Genel Müdürü İsa Apaydın, Özdoğan, Grup Genel Müdürü Remzi Lakarta, Özdoğan Grup Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Özdoğan,Ali Özdoğan, Proje Koordinatörü Mustafa Bilgiç, şantiye şefleri ve mühendisler katıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın