Bursaray Yenişehir Havaalanına gidemez mi

Bursaray Yenişehir Havaalanına gidemez mi :Kimileri Yenişehir Havaalanı’nın Bursa’ya uzak olduğunu düşünüyorlar. Ben bu düşünceye katılmıyorum. Çünkü uzaklık kavramı değişkendir. Koşullara, kişilere, zamana göre farklı algılanır. Bu yüzden; Yenişehir Havaalam’nın uzak olduğunu savunanların bunun nedenlerini açıklamaları gerekir. Kaldı ki kent merkezinde havaalanı yapmak hiç de kolay Uzaklık kıyaslaması Dünyada gelişmiş ülkelerde havaalanları kent merkezine yapılmaz.
Türkiye’de de kent merkezinde değildir. Mesela Atatürk Havaalanı’nı ele alalım. Bu havaalanı yapıldığında çevresinde bina yoktu. Bir tarafı da denize kıyıdır. Bu nedenle de; Bugün çevresi binalarla dolduğu halde bile uçak iniş kalkışlarında çok fazla sorun yaşanmıyor. Buna rağmen İstanbul’a Sabiha Yeri gelmişken Bursaray’ın Mudanya ve Güzelyalı’ya kadar da ulaştırılması gerektiğini vurgulamadan geçmeyelim. Gökçen adıyla ikinci bir havaalanı yapıldı. Peki, Sabiha Gökçen Havaalanı İstanbul’a yakın mıdır? Elbette uzaktır. En az Yenişehir Havaalanı kadar uzaktır. Hatta biraz daha fazla uzaktır.
Dünyanın gelişmiş birçok ülkesinde de ünlü ve büyük havaalanları kentin kilometrelerce dışındadır. Böyle de olmak zorundadır. Bu başta güvenlik açısından gereklidir. değildir. Çalıştırmak daha da zordur. Önünüze bina yüksekliğinden, gürültüye, hatta hava kirliliğine kadar bir sürü sorun çıkar. Ayrıca uçakla yakın yerlere gidilmez. Yakın yerler için tren, otobüs ve diğer kara taşıtları varken hiç kimse uçağa binmez. Uzak bir yere gitmek için ise 40-50 kilometrelik kara ulaşımı hiç sorun değildir.
Bursaray ve Yenişehir Bursaray gelecekte kent içi ulaşımın can damarı olacak. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde kent içi ulaşım metro ile yapılır. Metro havaalanlarına kadar gider. Peki, Bursaray Yenişehir Havaalanı’na gidemez mi? Elbette gidebilir. Kaldı ki bu zannedildiği kadar zor bir iş değildir. Bursaray Kestel’e kadar zaten gitti. Kestel’den sonra toplasanız 30 kilometrelik bir mesafe kalıyor. Bu mesafe, Büyükşehir Belediyesi’nin kaynakları aşılamazsa bile pek ala Ulaştırma Bakanlığı kaynakları ile aşılabilir.
Nitekim bu tarz ortak çalışmanın bir örneği izmir’de yapıldı. Ulaştırma Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi el sıkıştılar. Böylece Bayraklı ile Çiğli arasındaki İzban projesini hayata geçirdiler. Bursa’da neden böyle bir proje yapılmasın ki? Bursaray ve Mudanya… Bursaray ile Güzelyalı Feribot İskelesi ve Mudanya merkezine ulaştırılması gereklidir. Bu yapıldığında Bursa ile İstanbul birbirlerine bir adım daha yaklaşmış olacaktır. Önümüzde yerel seçim var. Siyasi partilerimizin adayları bu konuyu da gündeme alsalar iyi olur. Yeter ki ortaya proje konulsun. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.
 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın