İstanbul’da Tarihte Yolculuk ’Nostaljik Tramvay’

İstanbul, tarihi boyunca genişleyen yerleşim alanıyla ulaşım araçlarının da günden güne dönüştüğü bir şehir. Taht-ı revanlardan yaylılara, atlı tramvaylardan troleybüslere ve günümüzde otomobiller, metrolar, otobüsler, minibüslere uzanan bir şehir içi ulaşım tarihine sahip olan İstanbul’da ulaşım ağları son derece gelişmiş durumda.

İstanbul’un simgeleri arasında yer alan Tarihi Karaköy Tüneli, İstiklal Caddesi’nde hizmet veren Nostaljik Tramvay ve Nostaljik Moda Tramvayı bugün tarihi güzergahlarında nostaljik bir deneyim yaşamak isteyen yerli-yabancı turistleri ve İstanbullu yolcularını taşıyor.

Nostaljik Tramvay

İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü Tünel Tramvay İşletme Müdürü Remzi Aydın, Nostaljik Tramvay’a ilişkin bilgileri paylaştı.

İstanbul’un ilk tramvayı olarak 31 Temmuz 1871 tarihinde hizmete açılan Azapkapı-Beşiktaş tramvayından sonra gelişen elektrikli tramvaylar yıllar geçtikçe şehrin dört bir yanını sardı. Zamanla atlı tramvayların yerini elektrikli tramvaylar alırken gelişen şehir içi taşımacılığı dolayısıyla elektrikli tramvaylar da hizmet dışı kaldı.

1989 yılında elektrikli tramvayın nostalji amaçlı olarak yeniden hizmete alınması gündeme geldiğinde yaya trafiği uygun olan İstiklal Caddesi Nostaljik Tramvay için uygun sembolik bir hat olarak belirlendi.

İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü Tünel Tramvay İşletme Müdürü Remzi Aydın, 1966 yılı öncesi işletmede kullanılan tramvay araçlarından kullanılabilir durumda olan 3 tanesinin yenilenerek yeni hatta çalışmaya hazır hale getirildiğini belirtti.

Nostaljik Tramvay, 29 Ocak 1990 tarihinde Taksim-Tünel güzergâhında yolcu taşımaya başladı. 2015 yılında İETT personeli tarafından bu araçlara bir yenisi daha eklenerek hizmet veren araç sayısı 4’e yükseltildi.

Zamanla İstanbul’un simgesi haline gelen Nostaljik Tramvay’ın 1870 metrelik hattında Taksim, Ağa Camii, Galatasaray, Odakule ve Tünel durakları bulunuyor.

Dünyada fotoğrafı en çok çekilen objeler arasında yer alan Nostaljik Tramvay, her gün 07.00 ile 22.30 saatleri arasında hizmet veriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın