Milyarlık Gaziray Kalyon-ASL’ye

Gaziray, Gaziantep’te kent merkezini banliyölere bağlayacak raylı sistem projesinin adı. Yapımına 2017 ilk aylarında başlandı. Proje farklı etaplardan oluşuyor.

SÖZCÜ‘den Çiğdem Toker’in haberine göre; “Geçtiğimiz günlerde bu projenin 4,8 km uzunluğunda “aç-kapa tüneli” ihale edildi. İhale derken yine 21/b tabii. Özellikle Ulaştırma Bakanlığı, olağanüstü durumların usulü olan 21/b’ye tutkuyla bağlı.

TCDD Genel Müdürlüğü’nün 3 Eylül’de yaptığı ihale, 976 milyon 48 bin 600 TL bedelle Kalyon-ASL İnşaat ortaklığında kaldı.

Kalyon Grubu, en çok 3. havalimanı ile biliniyor. Bir de medya sahipliğiyle. (Sabah-ATV) ASL İnşaat’ı patronu ise AKP eski Rize Milletvekili Abdülkadir Kart. Kart, iki yıl önce bir başka milyarlık kamu ihalesini yine aynı yöntemle almıştı. İSKİ’nin Kasım 2017’de, 21/b usulüyle yaptığı Kağıthane-Bahçelievler İçmesuyu Tünel İnşaatı ihalesinde 842 milyon 830 bin 466 TL teklif vermişti. ASL aynı zamanda TÜRGEV’in Kartal’daki Hayriye-Cemal Gülbaran Kız Öğrenci Yurdu’nun da müteahhidi.

Kalyon-ASL ikilisinin, Gaziray ihalesinde, yaklaşık maliyet üzerinden yaptığı indirim oranı yüzde 11,5. Kamu kaynakları açısından epeyce tasarruflu bir oran olmuş!

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın