Adana Metro Haritası Bilet Fiyatları ve Güzergahları

Adana Metro Haritası Bilet Fiyatları ve Güzergahları : Merkezi Yönetim Binası, Bakım Atölyesi ile diğer yardımcı bina ve tesisleri de içeren ve 150 dönümlük bir alanı kaplayan bir Depo Sahası, 3.521 km Aç-Kapa Tünel, 5.332 km Viyadük, 1.550 km İstinatlı Yarma, 0.964 km İstinatlı Dolgu ve 2.559 km Hemzemin yapıların birleşiminden oluşan, 13.926 km çift hat’lı ve sağdan gidişli bir güzergâh yapısı ve 13 İstasyon olarak tasarlanmıştır.

Güzergâh, Ruh Sağlığı Hastanesi’nin batısında yer alan Depo Sahasından başlamakta, Turgut Özal Bulvarı’nı takiben Anadolu Lisesine ulaşmakta, buradan güneye dönerek Alpaslan Türkeş Bulvarı üzerinden Yeni Valilik ve Seyhan Belediye Binası batısından D400 karayolunu alttan geçerek Güney Adana’ya ulaşmakta, Kocavezir İş Merkezinin batısı, eski Hürriyet Polis Karakolu, eski Askerlik Şubesi güzergâhını takip ederek Seyhan Nehri’ne ulaşmakta, Regülâtör Köprünün kuzeyinden nehri geçmesini takiben kuzeye yönelerek tekrar D400 karayolunu üstten geçerek Yüreğir Otogarı karşısında sona ermektedir.

Adana Metro Haritası

Ayrıca, güzergahın hemzemin olarak oluştuğu bölgelerde, yayaların karşıdan karşıya geçişlerinin temin amacıyla, 9 adet alt geçit yapılması planlanmış ve projelendirmiştir.

Adana Metro Sistemi, tamamı klimalı 36 Araç, Güç Kaynağı ve Dağıtımı Sistemi, Havai Hat Sistemi, Scada Sistemi, Ücret toplama sistemi, Sinyalizasyon ve Güvenlik Sistemi, Haberleşme ve Anons Sistemleri ile 78 Araca yönelik tam Donanımlı Atölyeyi kapsamaktadır. Araçların maksimum hızı saatte 80 km, yolcu kapasitesi 311 kişi, boyu 27 metre genişliği, 2,65 m ve ağırlığı 41 tondur. Her üç araç bir katar olmak üzere toplam 12 katardan oluşmaktadır. Bir katarın yolcu taşıma kapasitesi 933 kişidir. Tek istikamette yolcu taşıma kapasitesi saatte 21.600 kişidir. İstasyon ara mesafeleri yaklaşık 1000 metre, 1 nolu istasyon ile 13 nolu istasyon arasındaki seyir süresi istasyonlardaki bekleme süreleri dahil 21 dakikadır. 9,3 kilometrelik ikinci etap (Akıncılar İstasyonu – Çukurova Üniversitesi arası) tamamlandığında toplam 20,3 km’ lik hatta günlük taşıma kapasitesi 660.000 yolcu olacaktır.

Raylı Sistem hattında Sinyalizasyon ve Hat Koruma %100’dür. Araçlar Havai Hat Sisteminden alacakları elektrik enerjisi ile çalışacaklardır. Yani hava kirliliği yaratmayacaklardır. Gürültü kirliliğine karşı da gerekli önlemler alınmıştır. Araçların tüm hareketleri, Araç Kontrol Merkezi tarafından takip edilecek ve denetlenecektir.

Adana Raylı Taşıma Sisteminin hizmete girmesiyle birlikte;
• Araç trafiği rahatlayacak ve araçlardan kaynaklanan hava kirliliği azalacaktır.
• Trafikte kaybedilen zamanı halkımız tekrar geri kazanacak ve işe, okula gitmek için trafikte harcanan zaman kaybı önlenecektir.
• Halkımız kendini daha güvende hissedecek, son teknoloji ve modern tekniklerle hazırlanan hat ve araç sisteminde konfor ve güven altında seyahat edecektir.
• Türkiye’nin en büyük metropollerinden olmaya hazırlanan güzel şehrimize bambaşka bir çehre kazandıracak ve Adana metro ile gelişecek, büyüyecek, hızla artan nüfus karşısında yetersiz kalan cadde ve sokaklar rahatlayacaktır.
• Dışarıdan büyük paralar ödeyerek temin ettiğimiz petrol yerine, sistem büyük oranda kendi özkaynaklarımızdan ürettiğimiz elektrik ile çalışacağından, ülkemizin dışarıya bağımlılığını azaltacak ve milli ekonomimize de katkı sağlayacaktır.
• Şehir trafiğinin rahatlamasıyla maddi ve manevi kayıplara yolaçan trafik kazaları azalacak, trafik yoğunluğundan kaynaklanan stres de azaltılmış olacaktır.

Adana Metro İstasyonları

 1. HASTANE İSTASYONU
 2. ANADOLU LİSESİ İSTASYONU
 3. HUZUREVİ İSTASYONU
 4. MAVİ BULVAR İSTASYONU
 5. YURT İSTASYONU
 6. YEŞİLYURT İSTASYONU
 7. FATİH İSTASYONU
 8. VİLAYET İSTASYONU
 9. İSTİKLAL İSTASYONU
 10. KOCAVEZİR İSTASYONU
 11. HÜRRİYET  İSTASYONU
 12. CUMHURİYET İSTASYONU
 13. AKINCILAR İSTASYONU

Adana Metro Yaya Alt-Geçitleri

Yaya alt geçitleri halkımızın güvenliği açısından 24 saat güvenlik kameraları ile sistem binasından izlenmektedir.

...

Teleferik ve Kış Sporları Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: