Afyon Kocatepe Üniversitesi Tarafından Düzenlenen Konferansda Raylı Sistemler Anlatıldı

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Mühendislik Fakültesi’nce düzenlenen “İstanbul’daki Tünel Projeleri ve Raylı Sistemlerin Dünü Bugünü ve Yarını” başlıklı konferansı İÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Ocak verdi
AKÜ ANS kampusu 1. Eğitim Binası Abdullah Kaptan konferans salonunda saat 14.00’de başlayan konferansın açılış konuşmasını AKÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Şentürk yaptı.
Fransa nükleer enerjİden
yararlanıyor
Konferansa konuşmacı olarak katılan İstanbul Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Ocak, Türkiye’nin karayolu ülkesi olduğunu söyledi. Şehirlerarası taşımacılığın büyük çoğunluğunun karayoluyla yapıldığını kaydeden İÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Ocak, raylı sistemlerin tarihi ile ilgili bilgiler verdi. Doç. Dr. İbrahim Ocak, 1851 yılından 1923 yılına kadar 8 bin 700 kilometre civarında demiryolu ağının örüldüğünü ve zamanında başlanmış olan demiryolu ağının devamının getirelemediğini bildirdi. Ocak, Fransa’nın tükettiği enerjinin büyük çoğunluğunu nükleer enerjiden, Güney Afrika ve Polonya’nın ise, kömürden elde ettiğini dile getirdi.
Dışa bağımlılık kötü
Enerjide dışa bağımlılığın son derece kötü bir durum olduğunu ifade eden İÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Ocak şöyle konuştu: “Şu anda tükettiğimiz enerjinin yüzde 80’ini doğalgazdan üretiyoruz. Bunun çoğunluğu dışardan alınmaktadır. Oysa ki, ülkemizde önemli maden kaynakları enerji üretiminde kullanılabilir. Raylı sistemler enerji, ekonomik, çevresel, zaman kaybı, gürültü kirliliği, yolcu güvenliği açısından önemlidir. 2004 Yılına kadar İstanbul’daki metro hattına 44 kilometre civarında raylı sistem eklenirken, 2004 yılından sonra da 31 kilometre civarında yeni raylı sistem hatlarının yapılmıştır. İstanbul’da raylı sistemlerle günde toplam olarak bir milyon kişi taşınmaktadır. Bu sayı dünya standartlarına göre düşüktür.

Kaynak : www.kocatepegazetesi.com

Teleferik ve Kış Sporları Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: