Anadolu yakasına ikinci metro hattı

Anadolu yakasında trafiğe nefes aldıracak önemli projelerden biri olan Üsküdar-Sancaktepe Metrosu`nda inşaat çalışmaları başladı.
Geçtiğimiz eylül ayında yapılan ve 563 milyon Euro`luk teklifi ile ihaleyi kazanan Doğuş İnşaat ve Turizm AŞ`ye belediye yetkilileri tarafından yer teslimi yapıldı. Şirket tarafından hattın inşaat çalışmalarına başlandı. Kadıköy-Kartal Metro Hattı`ndan sonra Anadolu Yakası`nın ikinci raylı sistem olma özelliğini taşıyan sistemin 38 ay gibi kısa bir sürede tamamlanması planlanıyor.
20 kilometre uzunluğunda ve 16 istasyonlu “Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu İhalesi kapsamında, hattın tüm inşaat ve elektromekanik işleri tek elden ve hızlı bir şekilde yürütülecek.Depo sahası ve depoya bağlanan 2 bin 750 metre bağlantı tünellerinin de yer alacağı metro tamamlandıktan sonra Üsküdar-Sancaktepe arasında seyahat 24 dakikaya inecek. Hatta saatte 55 bin yolcu taşınması planlanıyor.
Üsküdar-Sancaktepe Metrosu, Kadıköy-Kartal Metrosu`nun rekorunu da elinden alacak. Kadıköy-Kartal Metrosu 45 ay gibi rekor bir sürede tamamlanmak üzere. Üsküdar Metrosu`nun 38 ayda tamamlanarak yeni bir dünya rekoru eşliğinde İstanbulluların hizmetine sunulması hedefleniyor. Hattın hizmete girmesiyle, Sancaktepe`den yolculuk süreleri Üsküdar`a 24, Kartal`a 59, Yenikapı`ya 36, Taksim`e 44, Hacıosman`a 68, Atatürk Havalimanı`na 68 ve Olimpiyat Stadı`na 78 dakika olacak.

Kaynak : İstanbul Ajansı

Teleferik ve Kış Sporları Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: