Ankarada her gün on binlerce Başkentliyi taşıyan Ankaray ve Metroda Hareketlilik Bitmiyor

Ankara’da her gün on binlerce Başkentliyi taşıyan ve Başkentin vazgeçilmez toplu taşım araçları olan Metro ve Ankaray’da, günün her saati hareketlilik yaşanıyor.
Başkentliler, Ankaray’la 1996 yılında, Metroyla da 1997’de tanıştı. Kızılay-Batıkent arasının çift yönlü vazgeçilmez toplu taşımı Ankara Metrosu’ndaki yüzlerce çalışan, gündüzleri raylar üzerinde hızlı ve güvenli seyahati sağlarken, akşam da trenlerin ve rayların bakımını, onarımını ve temizliğini yapıyor.
METRO VE ANKARAY’IN TEKNOLOJİ ÜSSÜ
Ankara Metrosu ve Ankaray tıpkı havaalanlarındaki gibi merkezlerden yönetiliyor. Macunköy İstasyonu’nun yanındaki depolama, bakım-onarım, temizlik ve güvenliğin sağlandığı teknoloji üssünde, trenlerin hareketi, kameraların kontrolü, güvenlik personelinin koordinasyonu, anonslar, bakım ve temizliğe kadar pek çok konu yönlendiriliyor.
6’lık dizilerden toplam 18 adet trenin Başkentlilere hizmet verdiğini ve bu trenlerin de her hareketinin izlendiğini kaydeden Ankara Metrosu Başmüdürü Rahmi Akdoğan, “Sekiz bakım, sekiz depolama ve üç geçiş/temizlik hattı bulunan depomuzu daha da büyütmek için çalışmalarımız sürüyor. Depoda ayrıca kontrol merkezi, bakım temizlik ve genel bakım tesisleri, Ankara Metrosu idari bürolarının yer aldığı İşletme ve Bakım Merkezi binası bulunuyor” dedi.
Güvelik ve kamera merkezinin 3 temel görevi bulunduğunu, bunlardan ilkinin tren hareketleri olduğunu anlatan Akdoğan, “Tren hareketleri, tam otomatik bir sisteme sahip. Trenlerin istasyon aralarındaki hareketlerinin yanı sıra depo bölgesindeki hareketleri de buradan kontrol ediliyor. Depoda da trenlerin iç, dış temizlikleri ve rutin bakımları ile yolculuk sırasında meydana gelen arızaları gideriliyor” diye konuştu.
İkinci görevlerini ise SCADA sistemi ile sisteme gerekli güç dağıtımını ve yaklaşık 5 bin noktadan bilgi alışverişini yaparak, kontrolün sağlanması olarak açıklayan Rahmi Akdoğan, “Yürüyen merdivenlerin, asansörlerin çalışması, yangın dolapları, personel haricinde girilmesi yasak olan bölgelerin kapılarının durum bilgisi, yangın söndürme sistemiyle ilgili bilgiler, tünel ve istasyon fanlarının çalıştırılması veya durdurulması gibi verilerin hepsini bu sistemden elde edebiliyoruz” dedi.
Ayrıca istasyonlarda bulunan 259 adet güvenlik kamerasıyla da önemli alanların kontrolünün ve personel arasındaki koordinasyonun da yine bu merkezden sağlandığını ifade eden Metro Başmüdürü Akdoğan, “Ayrıca, dış müdahale birimleri olarak adlandırılan ambülans, polis, zabıta ve itfaiye isteği gibi acil durumlarda da koordinasyon da buradan sağlanıyor” diye konuştu.
750 KİŞİYLE GÜVENLİ VE MODERN HİZMET
Ankara Metrosu’nda 200 güvenlik, 550 personel ve 5 adet K-9 köpeğiyle hem güvenliği hem de modern hizmeti Başkentlilere sunmak için kesintisiz çalıştıklarını kaydeden Akdoğan, tüm personelin çeşitli sınav ve eğitimlerden geçirildiğini belirterek, “Her an her türlü sorunda personelimiz hazır bekliyor. Burada hareket hiç bitmiyor” dedi.
Haftanın 7 günü 24 saat hizmetin hiç dinmediği metrolarda hat ve istasyon temizliğinden, trenlerin ve rayların bakım onarımına kadar her ayrıntı her gün tekrar elden geçiriliyor.
METRODA YILLIK 72 MİLYON YOLCU
Aralık, Ocak ve Mart aylarında Başkentliler, metrolara daha çok rağbet ediyor. Bu aylardaki yolcu sayıları, serbest geçişlerle birlikte 6 milyonu aşıyor. Yıllık ise yaklaşık Türkiye nüfusu kadar kişi, yani 72 milyon vatandaş metroda yolculuk yapıyor.

  • Metro, 14.6 kilometre uzunluğundaki çift hatlı, ağır raylı sistem olarak adlandırılıyor.
  • Kızılay-Batıkent arasındaki 12 ayrı istasyonda (Kızılay, Sıhhiye, Ulus, Atatürk Kültür Merkezi, Akköprü, İvedik, Yenimahalle, Demetevler, Hastane, Macunköy, OSTİM, Batıkent) hizmet veriliyor.

  • 3,4 kilometrelik viyadük, 7,1 kilometrelik yer altı ve 4,1 kilometrelik açık veya hem zemin kesimlerden oluşuyor. Ayrıca acil durumlar ve bakım hizmetleri için tüm ana hat güzergahı boyunca da yürüme yolu bulunuyor.

  • Yılda ortalama 60 bin seferin yapıldığı ve 3,5 milyon kilometrenin kat edildiği Ankara Metrosu’nun tüm istasyonları, 259 özel güvenlik kamerasıyla 24 saat izleniyor.

  • 24 adet özürlü asansörünün bulunduğu ve 50 adet yürüyen merdivenin hizmet verdiği metronun ilk hareketi hem Kızılay hem de Batıkent istasyonlarından saat 06.00’da başlıyor. Gece ise Batıkent’te son tren 23.40’ta, Kızılay’dan ise 00.20’de hareket ediyor.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: