ATSO, hızlı trenin Expo 2016'ya yetişmesi için bastırıyor

ATSO, hızlı trenin Expo 2016’ya yetişmesi için bastırıyor. Isparta ve Burdur’u yakından ilgilendiren Eskişehir-Antalya Hızlı Tren Projesi’nin 2014 yatırım programına alınması için harekete geçmemiz gerekiyor.
ITSO’nun organize ettiği 1.Ankara çıkarması, Isparta’nın kent menfaatleri noktasında birlik ve beraberlik içerisinde olabileceğini gösterdi. TOBB, TBMM ve Kalkınma Bakanlığı’na yapılan ziyaretlerde Isparta’nın bundan sonra da birlik ve beraberlik içerisinde kalkınma ve gelişme için çalışma yapması gerektiği gerçeğini ortaya koydu.
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın Isparta heyetinin kabulünde Altyapı ve İnşaat Daire Başkanı hemşerimiz Serdinç Yılmaz’ın Eskişehir-Antalya arası Hızlı Tren Projesi’nin 2014 yatırım programına alınabileceği yönündeki açıklaması yeni bir gündem oluşturdu. Kalkınma Bakanlığı, Isparta ve Burdur’u yakından ilgilendiren Hızlı Tren Projesi’nin T.C Devlet Demiryolları’nın 2014 programına alınması teklifinde bulunacak. Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD yetkilileri uygun görürse etüt projeleri tamamlanan Hızlı Tren Projesi’ni 2014 yatırım programına dahil edecek. Aksi durumda ileriki yıllara kalacak.
Isparta-Burdur’u da yakından ilgilendirecek Eskişehir-Antalya Hızlı Tren Projesi’nin TCDD’nin 2014 yılı yatırım programına dahil edilmesi için bölgesel bir lobi harekete gerekiyor. Hızlı Trenin 2016 Expo’ya yetişmesi için imza kampanyası başlatan ATSO’nun ITSO ve BTSO ile işbirliği yaparak Ulaştırma Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunmasının faydalı olacağı belirtiliyor. Kalkınma Bakanlığı’na heyet halinde giden Isparta’nın Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a da aynı çıkarmayı yapması isteniyor.
Öte yandan TOBB ile Valilik arasında düzenlenen okul protokol törenine katılan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, Isparta Milletvekillerinden destek istedi. Antalya, Burdur ve Isparta’nın Anadolu ile ulaşım ağının mutlaka güçlendirilmesi gerektiğini belirten ATSO Başkanı Budak, ATSO’nun başlattığı imza kampanyası için Burdur ve Ispartalı işadamlarından destek istedi. Antalya’nın hızlı tren ağına bağlanması ile Anadolu’nun zenginliklerinin Batı Akdeniz’e geleceğini vurgulayan Budak, “Bölgenin en önemli sorunu ulaşım. Antalya’nın ulaşımı da dahil, bölgenin ulaşım altyapısının güçlendirilmesi gerekiyor. Batı Akdeniz Bölgesi Türkiye’de başarı hikâyesi yazıyor ama ulaşım büyük sorun. Raylı ulaşım 100 yıllık bir hayal. Hızlı treni niye istiyoruz. Antalya’da sadece yılın altı ayı kullanılan 550 bin turistik yatak var. Hızlı tren gelirse Anadolu’nun zenginliğini buraya çekebiliriz. Hızlı tren bölgeyi zenginleştirir. Hep beraber bu isteğimi yüksek sesle dile getirirsek, ulusal kamuoyunun ve Başbakanımızın gündemine girmesini sağlayabiliriz” dedi.
ISPARTA VE BURDUR
ORGANİZASYONUN PARÇASI
ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, yıllarca Isparta ve Burdur için “Antalya’nın arka bahçesi” benzetmesinin yapıldığını belirterek, “Bu çok yanlış. Antalya turizmdeki gelişmeye paralel son yıllarda çok öne çıktı. Ama bizim hedefimiz başta turizm ve tarım olmak üzere her alanda bölge illerinin birbiriyle entegre olması. BAKA’nın katkısı ile bu entegrasyon hızlandı. Artık bölge ekonomisini geliştirecek ortak projelere ağırlık vereceğiz” dedi. Antalya’da sanayinin belli bir doygunluğa ulaştığını belirten Budak, kendilerine ulaşan talepleri Isparta, Bucak ve Burdur’a yönlendirdiklerini söyledi. EXPO 2016’nın sadece Antalya’nın değil, bölgenin organizasyonu olduğunu vurgulayan Budak, Burdur ve Isparta’yı organizasyonun parçası olarak gördüklerini sözlerine ekledi.

Kaynak : Bomba32

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: