Bakan Hayati Yazıcı,Trenler İçin de X-Ray Cihazı Monte Edilecek Dedi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bu yılın sonunda ya da 2013’ün ilk çeyreğinde gümrükleri modern cihazlarla donatacaklarını söyledi.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bu yılın sonunda ya da 2013’ün ilk çeyreğinde gümrükleri modern cihazlarla donatacaklarını söyledi. Gümrük işlerinin seri olabilmesi için ilk defa tren X-Ray cihazı monte edeceklerini belirten Bakan Yazıcı, bunu da ilk defa Van’da uygulamaya koyacaklarını açıkladı.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve beraberindeki Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül açılış ve toplantılara katılmak üzere özel uçakla Van’a geldi.
İlk olarak Van Valisi Münir Karaloğlu’nu makamında ziyaret eden Bakan Yazıcı, Van’ın maruz kaldığı depremlerin ardından Türkiye’nin ekonomik hayatın aktörlerinden oluşan yapıların başkanlarıyla Van’a geldiklerini söyledi. Depremin derin yaralar açtığını belirten Bakan Yazıcı, “644 kardeşimizi kaybettik. O günden itibaren gerçekten sosyal politikalar yönünden hükümetimiz teyakkuz halinde bütün imkanları seferber etti. Sivil toplum örgütleri ile birlikte Kızılay ve meslek odalarının katkılarıyla bu yaraları hızlı bir şekilde sarmaya çalıştık. Devletimizin imkanlarını seferber ettik. Çok ciddi bir kış geçirdik. Buna rağmen sıkıntıları daha büyütmeden yaza taşıdık. Konutlar önemli ölçüde yapılmış. Belli program dahilinde hak sahiplerine teslim edilecek.” değerlendirmesini yaptı.
TRENLERE DE X-RAY CİHAZI GELİYOR
Bakanlığın yeniden yapılandırılması kapsamında Türkiye’nin 16 ayrı yerinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bölge müdürlüğünü oluşturduklarını kaydeden Bakan Yazıcı, bunlardan birinin de Van’da yapıldığını söyledi. Bu bölge müdürlüğü altında farklı faaliyetler gösteren 20 ayrı müdürlük olacağını, Van’a da 7 veya 8 ilin bağlı olacağını belirten Bakan Yazıcı şöyle konuştu: “Umarım ve dilerim Türkiye’nin hiçbir yerinde Van’daki gibi bir afete maruz kalmayız. Allah hepimizi bu tür afetlerden korusun. Kapıköy Gümrük Kapısı önemli kapılar arasında yer almaktadır. Burası sadece demir yolu olarak hizmet veren kapı durumundaydı. Geçen Nisan ayında Kapıköy- Razi sınır kapısında küçük araçlara geçişine imkan sağladık. Hedefimiz Kapıköy’de büyük araçlara ticari araçlara geçişine imkan sağlamak. Bu konuda Türkiye hükümeti olarak bütün hazırlıklarımızı yapmış durumdayız. Büyük araçların geçişine imkan sağlamak için komşu ülkemiz İran’ın alt yapı sorunlarının yani yolun bitirilmesi gerekiyor.”
Bakan Yazıcı, bu yılın sonunda ya da 2013’ün ilk çeyreğinde gümrükleri modern cihazlarla donatacaklarını söyledi. Gümrük işlerinin seri olabilmesi için ilk defa tren X-Ray cihazı monte edeceklerini belirten Bakan Yazıcı, bunu da ilk defa Van’da uygulamaya koyacaklarını söyledi. Bakan Yazıcı, “Bunun siparişini verdik. Türkiye’de ilk kez Kapıköy sınır kapısına tren giriş ve çıkışlarında zaman kaybına yol açmadan kontrol ve denetimi yapacak X-Ray cihazı ilk kez Van’da uygulamaya koyacağız.” diye konuştu.
“İNSAN HAYATI HİÇBİR TİCARİ AKTİVİTE İLE ÖLÇÜLEMEZ”
Bir gazetecinin sınır ölümlerini sorması üzerine Bakan Yazıcı, şunları söyledi: “Türkiye’de, askerlerin sınır geçişlerinde küçük veya büyük yaşlarda vatandaşları öldürme olayı yaşanmamaktadır. Buna hassasiyet gösteriliyor. Sınır geçişinde öldürülme söz konusu değildir. İran tarafında bu tür olayların olduğu doğrudur. Geçen yıl kapıyı açarken İran Dışişleri Bakanı’nın olduğu bir ortamda bunu dile getirdik. İnsanların değeri ve yaşama hakkı hiçbir ticari aktiviteyle ölçülemez. Bu konudaki hassasiyetlerimiz sonsuzdur. Komşuların bu konuda hassas olmasını bekliyoruz. Bu ölümler azalsa da olmaması gerekiyor. Bu konudaki rahatsızlığımızı, kamuoyuna yansımasa da, rahatsızlıklarımızı İran’a iletiyoruz.” şeklinde konuştu.
Bakan yazıcı ve beraberindekiler daha sonra Van Ticaret Odası, ESOB, Erciş Ticaret Odası ve tüccarların katılımı ile Akdamar Oteli’nde düzenlenen değerlendirme toplantısına katıldı. Toplantıya katılan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Van’ın yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı.
Bu arada Bakan Yacızı ile birlikte Van’a gelen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Van’a bir fen lisesi, yurt ve spor kompleksi; TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül 2 milyon TL değerinde okul; TEKS Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise 20 odayı barındırabilecek bir hizmet binası yaptırma sözü verdi.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: