Bakü Tiflis Kars Demiryolu 2014te Hizmette

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan ulaştırma bakanları, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Projesi kapsamında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bir araya geldi.
Toplantıya Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gürcistan Ulaştırma Bakanı Ramaz Nikoloşvili, Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Memmedov ve bakanlık bürokratlarından oluşan bir heyet katıldı.
Toplantıda konuşan Bakan Yıldırım, “Sadece üç ülke için değil, bütün bölge için hayati önem taşıyan BTK projesinin mevcut durumu ve gelecekte yapılacaklar işleri ele almak için buradayız. BTK önemli olmasa üç ülke başkanları projeyi yakından takip etmezdi” dedi.
Projenin bundan sonraki kısmının gittikçe daha da önem arz ettiğini belirten Yıldırım, şöyle konuştu: “İnşaat ilerleyince yavaş yavaş üst yapıyla ilgili konular, işletme, hangi modelle yapılacağı gibi konular gündeme gelecek. Bu konuda bir aksaklık yaşamamalıyız. Bu projenin başarısı sadece yapılmasıyla değil, sınır geçişlerindeki zaman kayıplarını da ortadan kaldırarak zaman bakımından etkin bir işletmeciliğin yapılabilmesine bağlıdır.”
Ramaz Nokolaşvili ise, BTK demiryolu hattının tümüyle ve vaktinde hizmete girmesi için her üç ülkenin ciddi bir şekilde çalışması gerektiğini belirterek “Bu proje her 3 ülkenin ekonomisinin gelişmesine katkı sağlayacak. Demiryolunun gelecek yıl hizmete gireceğini tahmin ediyorum” dedi.
Azeri Bakan Memmedov da, projenin üç ülke ve bölge için önemli olduğunu anlatarak şunları söyledi: “Ülke başkanları konuyla yakından ilgileniyor. Bu proje, ülke ekonomilerinin gelişimine ve ticaret hacminin artmasına imkan sağlayacaktır.”
Memmedov ayrıca, “Zor arazi şartlarında, dağlık bölgelerde çalışma yapsak da, hava muhalefeti ile karsılaşsak da herkes özveri ile çalışıyor. Belirlediğimiz hedefe ulaşmak üzereyiz. Yıl sonuna kadar Gürcistan sınırına kadar olan hat tamamlanacak. Proje 2014 yılında tam olarak bitirilecek ve trenler ulaşıma başlayacak” dedi.

Kaynak : www.haberfx.net

Teleferik ve Kış Sporları Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: