Bayburt’un Yıllardır Hayali Olan Demiryolu Bölge Açısından Çok Önemli

Son günlerde kamuoyunda tartışılan ve proje ihalesi yapılan Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu güzergahında Bayburt’un yer almamış olmasından dolayı rahatsızlık duyan Trabzon Bayburtlular Derneği yazılı bir basın açıklaması yaptı.
Trabzon başta olmak üzere Bayburt’un yıllardır hayali olan demiryolu projesinin bölge açısından büyük önem arz ettiğini belirten Trabzon Bayburtlular Derneği Başkanı Saadettin Okay yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Son yıllarda Trabzon ve çevre illerimizi yakından ilgilendiren demiryolu güzergahı projesi, farklı boyutlarda tartışmalara neden oluyor. Bilindiği üzere demiryolu konusu geçmişten günümüze Trabzon’un en önemli gündem konularından birisi olmuştur. Trabzon coğrafi konumu itibarıyla bu güne kadar merkezi bir şehir olma özelliğini hiç kaybetmemiştir. Trabzon’un demiryolu ile Erzincan güzergahına bağlanacak olması şehrin kalkınmasına önemli bir güç katacaktır. Böyle bir projenin hayata geçirilmesi için belirlenecek olan güzergahta bir o kadar önemlidir” dedi.

“Bayburt’ta verilen sözün yerine getirileceğine inanıyoruz”

Söz konusu güzergahla ilgili bir çok bilimsel çalışmaların yapıldığını ve fikirlerin ortaya konduğunu ifade eden Okay, “ Bunlardan birisini derneğimizin eski başkanlarından Prof.Dr. Şeref Oruç gündeme getirmiş ve önemli açıklamalar yapmıştı. Ayrıca Bayburt’un özlem ve hayallerinden birisi olan demiryolu konusunda bir çok çalışma başlattığını ancak siyasilerin bu konuda Bayburt’a söz vermelerine rağmen olumlu gelişmelerin yaşanmadığına şahit oluyoruz. Buda doğal olarak Trabzon’da yaşayan Bayburtlular olarak bizleri üzmektedir. Bu güne kadar yapılan bilimsel çalışmaların neticelerine baktığımızda Erzincan-Trabzon güzergahında düşünülen Demiryolu Projesinin coğrafi açısından en uygun ve ekonomik olanı Erzincan, Bayburt, Çaykara ve Of güzergahı olarak görülmektedir. Bütün bu bölgeyi yakından ilgilendiren ve ülkemiz açısından önemli bir yatırım olduğuna inandığımız proje, siyasi lobilerin insafına bırakılmayacak kadar önemlidir. Yıllardır demiryolu hayali ile yaşayan insanları hayal kırıklığına uğratmaya hiç kimsenin hakkı olmadığına, ayrıca Bayburt’a verilen demiryolu sözünün yerine getirileceğine inanıyoruz. Bu konuda dernek olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğimizi hemşehrilerimizin bilmesini isteriz. Bayburt’taki Sivil Toplum Örgütleri başta olmak üzere bu konuda sorumluluk taşıyan herkesi duyarlı olmaya ve yol yakınken gereken ortak tavrı koymaya davet ediyor bütün hemşehrilerimize saygılar sunuyoruz” (Bayburtmedya)

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: