Demiryolu bağlantısı 9 Eylül'de açılıyor

Yapımı devam eden Kuzey Ege Limanı ile Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesini (KOSBİ) birbirine bağlayacak hat açılıyor.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’i lojistik üs haline getirecek çalışmalara başladıklarını belirterek, bu kapsamda yapımı devam eden Kuzey Ege Limanı ile Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesini (KOSBİ) birbirine bağlayacak Kemalpaşa demiryolu bağlantısının 9 Eylül’de açılacağını bildirdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İzmir’i lojistik operasyonların merkezi konumuna getirmek amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında demiryolu bağlantısı yatırımlarının devam ettiği, Kemalpaşa’da ”Lojistik Köy” kurulması için de yer tesliminin yapılacağı ifade edildi.
Açıklamada, lojistik yatırımlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Yıldırım, İzmir’in tarihin ilk yıllarından bu yana liman kenti olarak lojistik operasyonların merkezi konumunda olduğunu, artan ihtiyaçları karşılamak amacıyla Kuzey Ege Limanı’nın yanı sıra Alsancak Limanı Rehabilitasyon Projesini de başlattıklarını ifade etti.
“JOLİSTİK KÖY KURMA ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK”
Yıldırım, İzmir’de uluslararası taşımacılık yapan firma sayısının 300’e yakın olduğunu, iç taşımacılık yapan şirket sayısının ise 2 bine yaklaştığını, bu kapsamda İzmir’de bir lojistik köy kurulmasının şart olduğunu belirttiği açıklamada şu ifadelere yer verdi: ”İzmir’de gelişen ticaret nedeniyle bu sayı katlanarak artacaktır. Bizim amacımız İzmir’in sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın önemli lojistik üslerinden biri olmasıdır. Bu kapsamda da Kemalpaşa’ya bir lojistik köy kurma çalışmalarına başladık. İhalesini yaptık, değerlendirmelerin ardından yakın zamanda da yer teslimini yapacağız. Kemalpaşa Lojistik Merkezi, Türkiye’nin en büyük lojistik üssü olacak. 3 milyon metrekare alana kurulu olacak merkezde 14 bin 211 konteyner depolanabilecek. Depolama ve lojistik hizmetleri Kemalpaşa Lojistik Merkezi’ne taşınarak kent içi ulaşımda rahatlama sağlanacak. Merkez, Kemalpaşa Demiryolu Bağlantı Hattının yapılması ile Kuzey Ege Limanına bağlanarak Ege Bölgesi’nin yüklerinin toplama merkezi olacak. Şu anda bölgedeki nakliyenin tamamı karayolu ile yapılmakta. Ancak karayolundaki çevre kirliliği, trafik kazaları ve yüksek maliyet nedeniyle bölgedeki fabrikalar demiryolu taşımasının yapılabilmesi için ciddi talepte bulunmaktalar. Bu nedenle Kemalpaşa Demiryolu Bağlantısı projesini başlattık. Bu hat yoğun yük taşımacılığına hizmet vererek KOSBİ’nin mevcut demiryoluna bağlanmasını sağlayacak. 27 kilometre uzunluğundaki hattın tamamlanmasına yönelik çalışmaları 26 Ağustos 2011’de başlattık.Kuzey Ege Limanı ile Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’ni birbirine bağlayacak Kemalpaşa demiryolu bağlantısını İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül’de açıyoruz. Böylece Kemalpaşa Lojistik Köyünü, Ege Bölgesi yüklerinin toplama merkezi yapacak en önemli adımı atmış oluyoruz.”
Lojistik köyün tamamlanması sonrası Denizli, Aydın istikametinden gelen demiryolu yüklerinin Torbalı-Kemalpaşa-Menemen-Aliağa-Çandarlı güzergahını takip ederek, Çandarlı Limanı’na ulaşacağını belirten Yıldırım, İzmir ve Kemalpaşa yerleşim merkezlerinde bulunan depoların da Kemalpaşa Lojistik Köye taşınacağını ifade etti.

Kaynak : www.yeniasir.com.tr

Teleferik ve Kış Sporları Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: