Diyarbakır'da Raylı Sistem 2013'te

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, ‘kentsel dönüşüm projesi’ ile ilgili gazetecilere sunumda bulundu. Dedeman Otel’de yapılan kahvaltılı basın toplantısında kentsel dönüşüm projesi ile ilgili gazetecilere sunum yapan Baydemir, toplantı sonrası gündeme ilişkin önemli mesajlar verdi.
Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Sur içinde kaçak yapıları yıkmaya devam ettiklerini kaydeden Baydemir, “Bugüne kadar 365 haneden 200’e yakınını yıktık. Ancak Koruma Kurulu, tarihi yapılara zarar verildiği için çalışmaları durdurma karar aldı. Koruma kurulu kararının kaldırılmasıyla çalışmalara kaldığı yerden devam edeceğiz. Bunlar bittikten sonra sosyal konut projelerimizin yapımına devam edeceğiz. Çünkü biz geçmişte sistemin göç ettirdiği vatandaşlarımıza evlerini başlarına yıkmadık, yıkmayacağız. Bu insanlar kamunun yarattığı mağdurlardır. Biz diyalog yöntemi ile vatandaşlarımızla anlaştıktan sonra evlerini yıkıyoruz, daha sonra ise yaptığımız konutları onlara ücretsiz olarak veriyoruz” dedi.
Dicle Vadisi ve hafif raylı sitsem projesinin en kısa zamanda hayata geçeceğini kaydeden Baydemir, “Dicle Vadisi projesinin birinci ayağını tamamladık. İlk olarak şelale projesini bitirdik. 2013 yılında ise hafif raylı sistem projesinin temelini de atacağız. Ayrıca Eylül ayına kadar kentin birçok yerine 150 bin ton beton asfalt yapacağız” diye konuştu.

Kaynak : Güneydoğu Güncel

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: