IRF’ten Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne Global Başarı Ödülü

IRF’ten Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne Global Başarı Ödülü; Dünya mühendislik tarihi açısından kilometre taşı sayılabilecek birçok ilke sahip olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Uluslararası Yol Federasyonu (International Road Federation-IRF) tarafından her yıl verilen “Global Başarı Ödülleri”nde “Dizayn” kategorisinde büyük ödülün sahibi oldu.

Amerika’da düzenlenen ödül törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İSKURT, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU ve ICA Genel Müdürü Serhat SOĞUKPINAR katıldı.

İlklerin Köprüsü: Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Yüksek mühendislik ve teknolojinin ürünü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu projesinin yapımına 29 Mayıs 2013’te gerçekleştirilen temel atma töreni ile başlandı ve 3 yıl gibi rekor bir sürede tamamlanarak 26 Ağustos 2016’da açıldı.

Üzerinde hem karayolu hem demiryolu bulunan dünyadaki diğer köprülerden farklı olarak tek katlı olacak şekilde dizayn edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu aynı seviyeden geçiyor. Bu özellik için köprünün ana kabloları, dikey askı halatları ve tabliyeyi kulelere bağlayan eğik askı kabloları bir araya getirildi ve rijitliği yüksek bir hibrid köprü tasarlandı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün tamamında ince aerodinamik tabliyeler kullanıldı.

Gerek estetik gerek teknik özellikleriyle dünyanın sayılı köprüleri arasında yerini alan Yavuz Sultan Selim “ilklerin köprüsü” olarak adlandırılıyor. 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 1.408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsünün bir başka ilki ise 322 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kulesine sahip asma köprüsü olması.

Uluslararası Yol Federasyonu hakkında

Dünya çapında yol ağlarının gelişimini teşvik etmek ve desteklemek amacıyla kurulan Uluslararası Yol Federasyonu (IRF), her yıl düzenlediği ‘IRF Global Başarı Ödülleri’ ile altyapı teknolojilerinin gelişmesini sağlayan mükemmel ve yenilikçi projeler ile bu alanda çalışan başarılı isimleri seçiyor.

Akıllı ulaşım sistemleri, ileri teknoloji bakım ekipmanları ve ücret toplama sistemleri ile donatılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu, iki kıta arasında transit taşımacılığın kavşak noktalarından biri olarak faaliyet gösteriyor ve İstanbul trafiğinin rahatlamasına katkı sağlıyor.

Tüm güzergah Ana Kontrol Merkezi’nden 7/24 izlenirken, köprü ve otoyolun tüm İşletme, Bakım ve Operasyon faaliyetleri titizlikle yürütülerek, sürücülere güvenli ve konforlu bir yolculuk sunuluyor.​

Her yönüyle ülkemizin prestij projelerinden olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu; çağdaş, estetik, kullanılan en gelişmiş malzeme ve mühendislik teknikleriyle Türkiye’nin sembollerinden olmuştur.

...

Teleferik ve Kış Sporları Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: