IRMAK-KARABÜK-ZONGULDAK DEMİRYOLU HATTININ REHABİLİTASYON VE SİNYALİZASYONU BAŞLIYOR

Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu Hattı, Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun şekilde modernize edilecek. AB tarafından finanse edilen projeyle 75 yıllık hatta tren hızları, kapasite, güvenlik artacak.
TCDD’den yapılan açıklamaya göre, “Kömür Hattı” adıyla 1937 yılından itibaren hizmet veren 415 kilometrelik Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu Hattı, AB standartlarına uygun şekilde modernize edilecek. AB’nin Katılım Öncesi Mali Yardım Fonu (IPA) ile hibe ettiği Türkiye’deki en büyük projesi olan “Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu Hattı Rehabilitasyonu ve Sinyalizasyonu Projesi” temel atma töreni Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AB Bakanı Egemen Bağış ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Siim Kallas’ın katılımıyla 15 Mayıs Salı günü saat 14.30’da Karabük Gar’da yapılacak.
-PROJE 48 AYDA, ÜLKÜ-KARABÜK-ZONGULDAK ETABI 24 AYDA TAMAMLANACAKProjede önce tren trafiğinin yoğun olduğu Ülkü-Karabük-Zonguldak etabı yapılacak. Toplam süresi 48 ay olan projenin, Ülkü-Karabük-Zonguldak etabı 24 ayda tamamlanacak. Mevcut demiryolu hattının modernizasyonu ile işletme güvenliğinin artırılması ve seyahat süresinin kısaltılması hedeflenen proje kapsamında şunlar yapılacak:
“-Tüm hat 49E1 ray ile yenilenecek,
-Tünel ve köprüler elden geçirilecek,
-253 hemzemin geçit otomatik bariyerli koruma sistemi/flaşörlü ile donatılacak. Bazı yerlerde alt ve üst geçitler yapılacak,
-Yolcu peronları, engellilerin erişimine uygun hale getirilecek yolcu bilgilendirme ve anons sistemi kurulacak,
-Çankırı, Karabük, Ülkü, Balıkısık ve Yeşilyenice istasyonlarında yol uzatmaları yapılacak,
-Tüm hatta saatte 120 km/s hıza uygun Avrupa Tren Trafiği Güvenlik Yönetim Sistemi (ERTMS) ve Avrupa Tren Kontrol Sistemi (ETCS) Seviye 1 Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon Sistemi ile Karabük’e Kumanda Merkezi kurulacak,
-Uluslararası Sertifikasyon Kuruluşu tarafından hattın sertifikasyonu sağlanacak,
-Projenin inşa çalışmaları çevreye hassasiyet gösterilerek yürütülecek-
 

Kaynak : Haber X

Teleferik ve Kış Sporları Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: