Karaman Konya Hızlı Tren Hattı Ne Zaman Açılacak?

Karaman Konya Hızlı Tren Hattı Ne Zaman Açılacak?; Cumhuriyet Halk Partisi Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerine katıldı. Bakan Turhan’a Karaman’a yapılması planlanan ve yapımına devam eden projeleri sordu.

Ünver, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü oturumda; daha önce TBMM Genel Kurulu’nda ve yazılı soru önergesiyle gündeme getirdiği hızlı trenin akıbetini sordu. Ünver yaptığı konuşmada; “Sayın Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanımız, hemşehrimiz Lütfi Elvan’ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde 2014 yılında çok kısa sürede bitirileceği açıklanarak başlatılan Konya-Karaman hızlı tren demiryolu yapım çalışması bir türlü bitirilememiştir ama her yıl ‘Bu yıl bitirilecek.’ sözü verilmiştir.” dedi.

BARİ 2020’DE BİTİRİN

Konya-Karaman Hızlı Tren hattı ile ilgili, ilk olarak Ocak 2016’da Karaman Belediye Başkanı tarafından sona gelindiği yönünde bir açıklama yapıldığını hatırlatan Ünver; “Daha sonra, Ağustos 2016’da TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın gelecek yıl açılacağını söylerken, 2017 yılında Başbakan Binali Yıldırım ‘Önümüzdeki yıl açılacak.’ 2018 Mart ayında ise Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ‘Bu yıl sonunda açılacak.’ Haziran 2018’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Bu yıl sonunda açılacak.’ dedi. 2018’i bitirdik, açılmadı; 2019 yılının Ocak ayında bir de şimdiki Bakanımıza, size soralım dedik. Yazılı soru önergemizde sorduk. Siz de 2019 yılının ikinci yarısında açılacağını söylediniz ancak 21 Ekim 2019’da yaptığınız açıklamada ve bütçe komisyonuna sunduğunuz kitapta bunun 2020’ye kaldığını ifade ettiniz. Bu hizmeti bekliyoruz, en azından 2020 için bekliyoruz.” diye konuştu.

HAVALİMANI, ÇEVRE YOLU VE ÇAMLICA VİYADÜĞÜ YOK!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunduğu, projelerini ve icraatlarını içeren kitapta; Karaman Havalimanı, çevre yolu ve Çamlıca Viyadüğü projelerinin yer almadığını dile getiren CHP Milletvekili Ünver; “51 tane ildeki havalimanından bahsedilirken, bu koca kitapta Karaman Havalimanı’ndan bahsedilmiyor. Bu, Karaman Havalimanı’nı da Karaman sizden bekliyor. Ayrıca, çevre yolu projelerinden bahsetmişsiniz kitapta; Karaman çevre yolu projesi de bu kitapta yer almıyor. Ve yine, ‘Türkiye’nin en büyük, en yüksek viyadüğü olacak.’ denilerek başlatılan Çamlıca Viyadüğü de bu kitapta yer almıyor; Mut-Ermenek arasındaki bağlantıyı sağlayan bir viyadüktür.” dedi.

BİR VEFA ÖRNEĞİ OLARAK BİTİRİN

Ünver, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ermenek, Komisyon Başkanı Sayın Lütfi Elvan’ın da doğduğu ilçemizdir. Bu hizmetler açısından Sayın Elvan’a teşekkür ediyoruz. Sizlerden de Sayın Elvan’ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde başlattığı projeleri bir vefa örneği olarak Karaman adına bitirmenizi bekliyoruz.”

BAKAN TURHAN’A BİZZAT SORDU

Öte yandan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a Karaman’ın bitirilmesini beklediği projeleri soran Ünver; “Bu soruların cevaplarını bekliyoruz.” dedi. İşte Ünver’in Bakan Turhan’a sorduğu sorular:

  • Daha önce yatırım programlarında yer alan Karaman Havalimanı, çevre yolu ve Çamlıca Viyadüğü Bakanlığınızca hazırlanıp Plan ve Bütçe Komisyonuna sunduğunuz 832 sayfalık kitapta neden yer almamıştır? Bu projelerin akıbeti ne olacaktır?
  • Karaman ile Ermenek ilçemizi bağlayan Bucakkışla yolu ne zaman tamamlanacak?

  • Konya-Karaman arasındaki tren seferlerini gidiş ve geliş olarak mesai saatlerine uyumlu hâle getirmek çok mu zor ki yapmıyorsunuz?

KONYA KARAMAN ARASI YHT İLE 40 DAKİKA

Konya Karaman hızlı tren hattının tamamlanmasıyla Karaman’dan Konya’ya 40 dakika, Ankara’ya 2 saat 10 dakika, İstanbul’a yaklaşık 5 saatte ulaşılabilecek

Konya ile Karaman arasındaki ulaşım süresini 40 dakikaya düşürecek olan Konya-Karaman hızlı tren hattında çalışmalar devam ediyor.Konya Karaman hızlı tren hattı ile Karaman’dan hareket eden yolcular Konya üzerinden Ankara ve İstanbul’a rahatlıkla gidebilecek.

Konya ile Karaman arasındaki mesafeyi 1 saat 18 dakikadan 40 dakikaya kadar indirecek olan 102 kilometrelik hızlı tren hattında sinyalizasyonla ilgili çalışmalar sürüyor. Konya Karaman hızlı tren hattı tamamlandığında Karaman’dan hareket eden bir yolcu Konya üzerinden İstanbul’a veya Ankara’ya rahatlıkla gidebilecek. Aynı şekilde İstanbul’dan, Ankara’dan gelenler de Konya üzerinden Karaman’a gidebilecek. Hat güzergahında Konya ile Karaman arasında 21 araç alt geçidi, 20 araç üst geçidi ve 15 yaya alt geçidi olmak üzere 56 sanat yapısı yer alıyor. Konya-Karaman hattı üzerinde bulunan istasyonların tamamı da engellilerin istasyonları engelsiz bir şekilde kullanabileceği şekle getiriliyor.

Karaman’dan Konya’ya 40 dakika, Ankara’ya 2 saat 10 dakika, İstanbul’a yaklaşık 5 saatte ulaşılabilecek

Çalışmalarla Konya-Karaman arasındaki 102 kilometrelik hızlı tren hattı, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli hale getirildi. Çalışmalarda, Karaman Gar’da yolcu indirme bindirme peronlarının da hızlı trenin geliş gidişine uyumu sağlandı. Hattın tamamlanmasının ardından Karaman’dan Konya’ya 40 dakikada ulaşılabilecek. Hattın tamamlanıp hızlı trenin faaliyete geçmesi ile otobüsle yaklaşık 5 saatlik bir seyahat süresi ile ulaşılabilen Ankara’ya 2 saat 10 dakikada, 10 saati geçen bir seyahat süresinin ardından gidilen İstanbul’a ise yaklaşık 5 saatte ulaşılabilecek. Hızlı tren hattı güzergahında Konya’da Buğday Pazarı Mevkisinde yolculara yönelik her türlü sosyal ve kültürel donatıların yer alacağı YHT Garı inşaatı da devam ediyor.

Konya Karaman hızlı tren hattının tamamlanmasının ardından hattın devamında yer alan Ereğli-Ulukışla-Yenice hızlı tren hattı ile Mersin’e bağlanacak.

TÜRKİYE HIZLI TREN HARİTASI

...

Teleferik ve Kış Sporları Haberleri Ara

1 Comment

  1. Yeni hatların açılması güzel,ama mevcut çalışan hatlarda boş yer bulunması da çok önemli bununla ilgili çalışma varmı?şuan YHT ile seyehat etmek isteyenler 1 hafta sonrasına ancak yer bulabiliyor YHT ise gideceği uerlere sadece 6 vagon ile gidiyor madem bu kadar talep var neden vagon sayısını 8 e veya 10 a çıkarmiyorsunuz?
    Bana kalırsa TCDD nin başında ki yetkililer pasif ve beceriksiz.

Yorumunuz: