Marmaray çalışmalarında sona geliniyor..Tek yönde saatte 75 bin yolcu taşınacak

Marmaray çalışmalarında sona geliniyor. İki yakayı Asya ve Avrupa’yı birleştirecek olan Marmaray’a şu ana kadar gidiş dönüş olmak üzere 11 kilometre ray döşendi. Çalışmaların bir sonraki aşaması ise montajların yapılıp test sürüşlere başlanması olacak. Yüzyılın projesi olarak ta görülen Marmaray’da havalandırma sistemi, yangın alarmları, ışıklandırma ve ulaşım merdivenlerinin yapımı da sürüyor.
Yeni yılın ikinci haftasında başlanan ray montajı sonrasında sırayı tüp tüneller aldı. Ayrılıkçeşme’den başlayan ray montajı tüp tünellere kadar uzanmakta. İstanbul Boğazı’nın iki ucunun raylarla buluşturma süreci de yaz sonunda sonuçlanacak. Marmaray’da dünyanın en derin batırma tüp tünelleri yer almakta. İlk açılacak hat ise Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arası olacak. 27 kilometre uzunluğundaki Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arasında toplam 54 kilometre ray döşenecek. Günlük 120-150 m ray montajının yapıldığı projede ayda 3-4 km ray montajı tamamlanıyor.
Projesi kapsamında Asya ve Avrupa yakalarında toplam 40 adet istasyon mevcut olacak. Tek yönde saatte 75 bin yolcu taşınacak hat üzerinde her 2 dakikada bir tren kalkıyor olacak. Proje tamamlandığında Söğütlüçeşme’den Yenikapı’ya 12 dakikada,Üsküdar-Sirkeci arası sadece 4 dakikaya, Bostancı’dan Bakırköy’e 37 dakikada, Gebze’den Halkalı’ya 105 dakikada ulaşılabilinecek. Gündüzleri yolcu, geceleri ise yük trenlerinin geçeceği Marmaray, hizmete girdiğinde Kars’tan trene binen yolcu Avrupa ile entegre edilecek raylı sistemle, Almanya ya da Fransa’da inebilecek.
Marmaray projesini rakamlarla açıklardak: Araç Sayısı: 440 adet ,Demiryolu Boğaz Tüp Geçiş Kesimi Toplam Uzunluğu 13,6 km, Toplam Hat Uzunluğu: 76,3 km, Aç-Kapa Tünel Uzunluğu 2,4 km, Yüzeysel İstasyon Sayısı 37 adet, Delme Tüp Tünel Uzunluğu: 9,8 km, Batırma Tüp Tünel Uzunluğu: 1,4 km, Yer altı İstasyon Sayısı 3 adet, Yüzeysel Metro Kesim Uzunluğu: 63 km, İstasyon Boyu: (en az) 225 metre, Bir Yönde Taşınacak Yolcu Sayısı 75 bin, Maksimum Hız: (saat) 100 km, Ticari Hız: (saat) 45 km, Tren Sefer Sayısı: 2-10 dakika.
MARMARAY PROJESİ NEYDİ TAM OLARAK BİLGİLERİMİZİ TAZELİYELİM
Dünyadaki en önemli projelerden biri olan Marmaray Projesi, İstanbul’un kentsel yaşantısını sağlıklı olarak
sürdürebilmesi, kentlilere çağdaş bir kent yaşamı ve kentsel ulaşım imkanları sunabilmesi, kentin doğal tarihi özelliklerinin korunabilmesi için yüksek kapasiteli elektrik enerjisi kullanarak çevreyi kirletmeyen bir projedir.
İstanbul, bir yandan tarihi ve kültürel değerleriyle korunması gereken, diğer yandan toplu ulaşım sistemlerinin çevresel etkilerinin azaltılabilmesi ve demiryolu sistemlerinin kapasitesi, güvenilirliği ve konforunun arttırılabilmesi için modern demiryolu tesislerinin kurulmasını gerektiren bir şehirdir.
Proje, Avrupa yakasında bulunan Halkalı ile Asya yakasında bulunan Gebze ilçelerini kesintisiz, modern ve yüksek kapasiteli bir banliyö demiryolu sistemiyle bağlamak amacıyla İstanbul’daki banliyö demiryolu sisteminin iyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi inşasına dayanmaktadır.
İstanbul Boğazının her iki yakasındaki demiryolu
hatları, İstanbul Boğazı’nın altından geçecek olan bir demiryolu tünel bağlantısı ile birbirine bağlanacaktır. Hat, Kazlıçeşme’de yeraltına girecek; yeni yeraltı istasyonları olan Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyecek, İstanbul Boğazının altından geçecek, ve diğer bir yeni yer altı istasyonu olan Üsküdar’a bağlanacak ve Söğütlüçeşme’de tekrar yüzeye çıkacaktır.
Proje, şu anda dünyadaki en büyük ulaşım altyapı projelerinden birisidir. İyileştirilmiş ve yeni demiryolu sisteminin tamamı, yaklaşık 76 km uzunluğunda olacaktır. Ana yapılar ve sistemler, batırma tüp tünel, delme tüneller, aç-kapa tüneller, hemzemin yapılar, 3 yeni yeraltı istasyonu, 36 yerüstü istasyonu (yenileme ve iyileştirme), işletim kontrol merkezi, sahalar, atölyeler, bakım tesisleri, yerüstüne inşa edilecek olan yeni bir üçüncü hat dahil olmak üzere, mevcut hatların iyileştirilmesi, tamamen yeni elektrikli ve mekanik sistemler ve temin edilecek olan modern demiryolu araçlarını kapsayacak olan 4 bölümden oluşacaktır. Her bir bölüm için ayrı bir sözleşme yapılmaktadır ;
1) Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetleri (Yürürlükte)
2) BC1 Demiryolu Boğaz Tüp Geçiş İnşaatı (Yürürlükte)
3) CR3 Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi, İnşaat, Elektrik ve Mekanik Sistemler (Yürürlükte)
4) CR2 Demiryolu Araçları Temini (Yürürlükte)

Kaynak : www.dagmedya.net

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: