Melen Boğaz’ı geçiyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İstanbul Boğazı’nın 135 metre altından geçen su tünelini tamamladı. Temmuz ayında Başbakan Erdoğan’ın açacağı proje İstanbul’un 2050 yılına kadar su sorununu bitirecek
İstanbul’a bir çılgın projeyi de Orman ve Su İşleri Bakanlığı hayata geçiriyor. Başta Finans Merkezi olmak üzere dev projelere imza atılan ve dünyanın yeni göz bebeği İstanbul’un altyapı projeleri için kollar sıvandı. İki kıta arası yolcu taşımacılığı sağlayacak Marmaray ve elektrik projelerinin ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İstanbul’un 2050 yılına kadar su sorununu tamamen bitirecek Melen Projesi’nde Boğaz’ın altından geçecek su tünelini tamamladı. Temmuz ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açacağı projenin İstanbul’un iki yakasını denizin metrelerce altından birbirine bağlayan bir su köprüsü vazifesi göreceğini anlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, proje kapsamında Avrupa yakasının şu anda kullandığı suyun 2.5 mislini denk gelen 2.8 milyon metreküplük suyun, Melen’den Avrupa yakasına taşınacağını aktardı.
5 YILDA KAZILDI
Yaklaşık 2 milyar TL’ye mal olan Melen Projesi’nin birinci aşamasında en önemli yapının “Boğaziçi Tüneli” olduğunu anlatan Eroğlu, “Melen Projesi’nin birinci aşamasının maliyeti yaklaşık 2 milyar TL. Tünel, 1756 günde kazıldı, öngörülenin yüzde 10 altında bir maliyetle tamamlandı” dedi. Deniz seviyesinin 135 metre altından geçen tüneli kazmak için su basıncına karşı dayanıklı ve zemin koşullarına özel makineler dizayn edildi. Yeraltında köstebek gibi çalışan makineler ile çevreye ve yer üstündeki yapılara zarar vermeden sessiz ve hızlı bir şekilde yüzlerce metre derinlerde dev bir tünel kazıldı.
DA VİNCİ’DEN GELİYOR
1500’lü yıllarda Osmanlı padişahı II. Beyazıd’ın, İstanbul’un iki yakasını birleştirebilmek için Leonardo Da Vinci’den Haliç üzerinde dünyanın o güne kadar gördüğü en büyük ve güzel köprüyü inşa etmesini istediğini aktaran Eroğlu, “Bu hayal ancak yüzyıllar sonra mümkün olabildi. Melen Projesi dahilindeki Boğaziçi Tüneli, İstanbul’un iki yakasını denizin metrelerce altından birbirine bağlayan bir su köprüsü vazifesi görüyor. Suyun kıtalar arası yolculuğuna imkan veren Boğaziçi Tüneli, sadece İstanbul’u değil, dünya tarihinde ilk defa 2 kıtayı da birleştiriyor” dedi.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: