MFİB Irmak – Karabük – Zonguldak Demiryolu Hattı Rehabilitasyon ve Sinyalizasyon Projesi 15 Mayısta Başlıyor

Merkezi Finans ve İhale Birimi’nce gerçekleştirilecek, “Irmak – Karabük – Zonguldak Demiryolu Hattı Rehabilitasyon ve Sinyalizasyon Projesi ile ilgili Kontrolörlük Hizmetleri” kapsamındaki yapım işleri (EuropeAid/130341/ D/WKS/TR) ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi. 415 kilometrelik hattın temeli 15 Mayıs 2012 tarihinde atılacak. Temel atma törenine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleştirme Bakanı Yıldırm, AB yetkilileri, TCDD Genel Müdürü Karaman ve firma temsilcileri katılacak.
AB’nin “Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA)” kapsamında finansman sağladığı proje için Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB) tarafından 28 Mayıs 2011 tarihinde ihaleye çıkılmıştı. 9 konsorsiyumun teklif verdiği 337 milyon euro bütçeli projenin ihalesini, yaklaşık 220 milyon euro teklif veren, Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş. firması liderliğindeki “Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş. + MÖN İnşaat ve Ticaret Ltd. Şti.” konsorsiyunu kazanmıştı.
415 kilometre uzunluğundaki hattın rehabilitasyonu ve sinyalizasyonu içeren proje, Cumhuriyet döneminde inşa edilen ilk demiryolu hatlarından biri olması dolayısıyla da önem taşıyor.
1. Alsim Alarko – Gülermak A.Ş. – Makyol İnşaat
2. Öztaş İnşaat – CLF – Strukton
3. Siemens A.Ş. – Poor
4. Çelikler İnşaat – Mapa İnşaat – Bahnbau Wels
5. Gülsan İnş.- GE – General A.Ş. – Rover Alcisa – Usluer
6. Ansaldo – Coopsette – Salcef SpA
7. Strabag – Fermak İnşaat – Dimetronic
8. Kolin İnşaat – Societe Italiano – Thales
Bu proje ile hat modernize edilecek, tren hızları artacak, maliyetler ile kaza riski azalacak. 415 km’lik demiryolu hattının yeniden yapımı ve söz konusu hat üzerine yeni sinyalizasyon sistemi kurulacak. Daimi yolun rehabilitasyonu kapsamında yeterli taşıma kapasiteli/uygun drenajlı bir altyapı tabakasının inşaatı, üstyapının tamamlanması (balastlar, raylar ve makaslar), inşaat yapılarının rehabilitasyonu, istinat duvarlarının rehabilitasyonu, eğimli bölgelerde toprak kaymalarına ve debi akışlarına karşı koruyucu önlemler alınacak. Demiryolu hattı boyunca ETCS (Avrupa Tren Kontrol Sistemi) seviye bir (1) uygulamasının hayata geçirilecek. Elektronik sinyalizasyon sistemi kurulacak. Yeni hemzemin geçidi ekipmanları ve telekomünikasyon tesislerinin kurulacak. Irmak istasyonundaki mevcut sinyalizasyon sisteminin adaptasyonu ve Karabük’te yeni bir dağıtım merkezi inşaatı yapılacak.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: