Raylı Sistem Merkezi İçin Keşif Gezisi

Ulusal Raylı Sistemler Mükemmeliyet Merkezi İÇİN Vali Koçdemir ve Rektör Aydın, Alpu’ya giderek incelemelerde bulundu.
Vali Kadir Koçdemir ve Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, Alpu’da merkezin kurulacağı arazide keşif gezisi yaptı. Vali Kadir Koçdemir, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Cavcar ve projenin yürütücülüğü görevini üstlenen Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Gökhan Ece’den URAYSİM projesi hakkında bilgi aldı.

“Bundan sonrası kaynak ve zaman meselesi”
Koçdemir “Bu niyetin kabul ettirilmesi, bunun nerede yapılacağına dair soruların cevaplandırılması, bunun en önemli kısmıydı. Bundan sonrası biraz maddi kaynak ve zaman meselesi” dedi. Koçdemir “Biz de idare olarak gerek imar planları gerek mevzuatta, tahsislerle ilgili hususlar olmak üzere ekibimizle birlikte bu güzel projenin bu zamana kadar ki kaydettiği sürate uygun bir şekilde hızlıca kararlar alıp bu projenin bir an önce hayata geçmesi için gayret edeceğiz” dedi.
“Üçüncü kampus Alpu’ya”
Rektörü Davut Aydın da, “Eskişehir’in, Türkiye’nin raylı sisteminin gelişmesinin, Eskişehir’in bir raylı sistemler merkezi olması yönünde çok önemli, hem çok çok önemli bir proje başladı. İlk maliyeti 250 trilyon liradır eski parayla. Burada çok sayıda istihdam yaratacak, çok sayıda mühendislerin çalışacağı bir proje olacak. Aynı zamanda okulu da buraya taşıyacağız, enstitüleri de taşıyacağız. Yani burada Anadolu Üniversitesi’ne bağlı Yunusemre’den, 2 Eylül Kampusu’nda sonra yeni raylı sistemler kampüsüne doğru gidiyoruz. Allah yardımcımız olsun diyorum. Allah utandırmasın” dedi.
Alpu’ya kurulacak olan merkez çeşitli uzunluklarda test amaçlı demiryollarına ve laboratuvarlara sahip olacak. Merkezde, personelin, raylı sistemler çeken-çekilen araçları ile bileşenlerinin, uluslararası standartlara göre sertifikalandırılmalarını yapacağı belirtiliyor. Merkezin en önemli işlevi, gerçekleştirilecek testler ile hem Türkiye’de üretilen hem de yurt dışından satın alınan raylı sistemler araçlarının uluslararası standartlara uygunluk ve AB karşılıklı işletilebilirlik sertifikasyon işlemlerinin yapılması olacak. URAYSİM projesi, Kalkınma Bakanlığı’na 2010 yılının Haziran ayında sunulmuş, proje, 2011 yılı Ocak ayında revize edilmesi koşuluyla kabul edilmişti. 14 Ocak 2012 tarihinde, Resmi Gazetede yayımlanarak yatırım programına alınmıştı.
 

Kaynak : www.porsukekspres.com

Teleferik ve Kış Sporları Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: