Raylı sistemler test merkezi ne oldu?

Eskişehir kamuoyunun gözleri hazırlık sınıfı öğrencileri nedeniyle Anadolu Üniversitesi’ne çevrilmiş durumda. Gözler hazır üniversiteye dönmüşken Rektör Aydın’a soralım; “Raylı sistemler test merkezi ne oldu?”
Hatırlanıldığı gibi yapımı için gerekli kaynağın Anadolu Üniversitesi bütçesinden sağlanacağı merkeze üniversite bütçesinden geçtiğimiz yıl 100 milyon avro (yaklaşık 241 milyon lira) ayrılmış, konu DPT’nin onayına sunulmuştu. DPT’nin de ‘yapılabilir’ dediği merkezin Alpu’ya yapılması kesinleşmişti. Yapılan açıklamalarda merkez için proje çalışmalarının kısa sürede tamamlanması ve yaz mevsimine kadar ihaleye hazır hale getirilmesi planlandığı kamuoyu ile paylaşılmıştı.
Eskişehir ekonomisi ve sanayisi için kritik öneme sahip olan test merkezi, bilindiği üzere raylı sistemler kümesi tarafından projelendirilmiş ve yapım işi Anadolu Üniversitesi tarafından üstlenilmişti. Üniversite-sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden olarak gösterilen merkezde gerek TÜLOMSAŞ, gerekse organize sanayi bünyesinde oluşturulacak yan sanayi aracılığı ile üretilecek hızlı tren, lokomotif, tramvay ve diğer raylı sistem araçlarının imalatıyla birlikte test süreci gerçekleşecekti.
Şimdi Rektör Aydın’a açık bir şekilde soruyorum;
1. Test merkezi yapım işi planlanan takvime uygun gidiyor mu?
2. Mükemmeliyet merkezleri kapsamında ele alınan bu proje için yapılan çalışmalar ne düzeyde?
3. Yapılan açıklamalara istinaden proje ihaleye hazır hale geldi mi?
4. Merkezin ihalesi açıldı mı? Açıldıysa kaç firma başvurdu?
5. İhale açılmadıysa neden açılmadı?
6. Rektör Aydın’ın raylı sistemler test merkezi için Hacettepe ve Karabük Üniversitelerinin proje geliştirdiğinden bilgisi var mı?
Hacettepe bastırıyor
Sadece Eskişehir ekonomisi için değil Türkiye için de büyük önem arz eden merkez için de Hacettepe Üniversitesi bastırıyor. Hacettepe Teknokent AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Karaşen, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada “Biz de Türkiye’de üretilen veya ülkemize getirilen bütün raylı sistem araçlarının test edileceği bir merkez oluşturmaya çalışıyoruz. Bu merkez, sadece ülkemize değil komşu ülkelere de hizmet verebilecek. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor” demişti.
Aynı şekilde Karabük Üniversitesi de KARDEMİR ile ortaklaşa test merkezi için ön hazırlık yapmaya başlamış ve konu ulusal gündeme de yansımıştı.
Bakanlık çok istiyor
Test merkezi bir devlet projesi olarak karşımıza çıkıyor. Kalkınma Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın çok istediği bir proje olan merkez için boşa harcanan her saat Eskişehir için kaybedilmiş bir zaman olarak kabul edilmeli.
Rektör Aydın’ın hazırlık öğrencilerine karşı takındığı anlaşılması güç tutum kadar, net bir tutumu merkez için de göstermesi gerekiyor. Artık, Eskişehir’in bekleyecek bir dakikası bile yok. Anadolu Üniversitesi bu konudaki çalışmalar hakkında kamuoyunu mutlaka bilgilendirmelidir.
Çünkü test merkezi de elimizden kaçarsa Eskişehir bunu asla unutmaz.

Kaynak : www.2eylul.com.tr

...

Teleferik ve Kış Sporları Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: