TCDD demiryolu ağını 26 bin kilometreyi hedefledi

TCDD demiryolu ağı : TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, 2023 yılına kadar 10 bin kilometre yüksek hızlı, 4 bin kilometre de konvansiyonel demiryolu inşa ederek 11 bin kilometrelik demiryolu ağını 26 bin kilometreye çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.
AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz başkanlığında toplanan KİT Komisyonu, TCDD ve bağlı ortaklıkların 2010 yılı hesaplarını ele aldı.
TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, komisyonda yaptığı sunumda, 1923’te 4 bin 136 kilometre demiryolu ağına sahip olan Türkiye’de 1923-1950 yılları arasında 3 bin 764 kilometre, 1951-2003 yılları arasında ise 945 kilometre yeni demiryolu yapıldığını anımsattı.
Yarım asırlık ihmalin ardından demiryolunun devlet politikası olarak ele aldıklarını ifade eden Karaman, ”2004-2011 döneminde bin 85 kilometre yeni demiryolu yapıldı. 2 bin 47 kilometre yüksek hızlı ve konvansiyonel tren hattının inşaatı ise halen devam ediyor. Böylece, 1950 yılından 2003 yılına kadar yılda ortalama 18 kilometre olan yol yapımı, 2004-2011 döneminde yılda ortalama 135 kilometreye çıktı” diye konuştu.
Karaman, 2000 yılında 75 milyon lira olan demiryolu sektörü ödeneğinin, 2012 yılında 54 kat artarak yaklaşık 4,1 milyar liraya ulaştığını belirterek, Türkiye’nin, dünyada sekizinci, Avrupa’da altıncı hızlı tren işletmecisi ülke konumuna ulaştığını söyledi.
”Bu yıl, 150 hemzemin geçit kontrollü hale gelecek”
Trafik yoğunluğu olan 570 hemzemin geçitte çalışma yapıldığını anlatan Karaman, kontrollü geçit sayısının bin 54’e çıkardıklarını, bu yıl da 150 hemzemin geçidin daha kontrollü hale getirileceğini bildirdi.
Karaman, 2023 yılına kadar 10 bin kilometre yüksek hızlı, 4 bin kilometre konvansiyonel demiryolu inşa ederek 11 bin kilometrelik demiryolu ağını 26 bin kilometreye çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, şöyle devam etti:
”Öncelikle Batı-Doğu aksında ve sonra Kuzey-Güney aksında projelerin hayata geçirilmesiyle ülkemiz yüksek hızlı tren ağıyla örülecek. Yüksek hızlı trene kavuşan Ankara-Eskişehir ve Konya’dan sonra, inşaatı devam eden batı aksındaki kesimlerde Bilecik, Sakarya, İzmit, İstanbul, Bursa, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa ve İzmir de yüksek hızlı tren ile tanışacak. Edirne, Balıkesir, Kütahya, Isparta, Burdur ve Antalya illerini kapsayan projelerin hazırlıkları ise sürüyor. Ankara’nın doğusunda ise inşa faaliyetleri süren veya planlanan projelerle Kırıkkale, Yozgat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars, Gümüşhane, Trabzon, Kayseri, Malatya, Elazığ ve Diyarbakır, hızlı tren ağına dahil olacak. Diğer yandan coğrafi şartlar müsaade ettiği ölçüde, hızlı ve konvansiyonel hatların yapımı devam ediyor. Bu kapsamda Karaman, Niğde, Mersin, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak (Habur), Bartın yüksek standartlı demiryolu ile ulusal ağımıza bağlanacak. 2023-2035 yılları arasında ise Antalya’nın Aksaray ve Nevşehir üzerinden Kayseri’ye, Samsun’un da Çorum ve Amasya üzerinden Ankara’ya yüksek hızlı trenle bağlanması hedeflendi.”
CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, TCDD’ye açılan 190 davanın nedenleri ile Sayıştay’ın yaptığı 87 soruşturma hakkında bilgi istedi.
Genç, devasa yatırımlar yapıldığını, yapılan ihalelerin kimlere nasıl verildiğini bilmelerinin hakkı olduğunu ifade etti.
Genç’in sağlıklı denetim yapılmadığı için kendisini vicdanen suçlu hissettiğini söylemesi üzerine KİT Komisyonu Başkanı Poyraz, elinde bulunan bilgi ve belgeyi savcılara vermesini istedi.
Genç ile kısa süre tartışan Poyraz, ”Savcıyı, denetçiyi suçla milletvekillerine hakaret et. Sorarsanız net cevap alırsınız, elinizde belge ve bilgi varsa ortaya koyun takipçisi olalım, savcılar sizi bekliyor” dedi.
Komisyon Başkan Vekili ve AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, dünyada büyük yatırımlar yapan kuruluşların zarar gösterdiğini belirterek, yüksek hızlı trenin hızlı bir şekilde Anadolu’ya getirileceğini kaydetti.
TCDD Genel Müdürü Karaman, soruları yazılı olarak cevaplayacağını ifade etti.
Görüşmelerin ardından TCDD ve bağlı ortaklıkların 2010 yılı hesapları ibra edildi.

Kaynak : ekoayrinti

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: